Sonuç Bulunamadı

   Çocuklarda Mastürbasyon

   Anne olan Meryem hanım odaya girer ve gözlerine inanamaz. 4 yaşındaki kızı Nur’ u genital bölgesi ile oynarken yakalar ve nasıl tepki vereceğini bilemez. Ağızından tek çıkabilen sözcük “kızım napıyorsun” olur. Nur annesinin o büyük şaşkın gözlerini görünce utanır gibi olsada yaptığı davranışdan uzak duramaz. Meryem hanım hemen kızına eğilir ve açıklamalara başlar. Akşam da Baba Mustafa beye anlatır. Babada kulaklarına inanamaz. Çocuklar doğdukdan sonra cinselikle tanışmış olurlar. Bezi açılır ve bağlanır. Herkes cinsel organına bakar,belki dokunur belkide öper. Altı açık bir şekilde gezer ve aynı kaşına gözüne dokunduğu gibi cinsel organına dokunur ve belkide haz alır. Sonra belki koltuk yada bir oyuncak,belkide duş alırken fışkıran sudan haz almaya başlarlar.Çocuklarda masturbasyon daha çok 2-6 yaş arasında gözlemlenen bir durumdur.Çoğunda kendiliğinden geçer bazende daha uzun sürebilir.

   Önemli olan doğru iletişim kurmak,mahremiyet eğitimini doğru şekilde vermek, öfke ve adrenailinden uzak durmak ve yaşına göre tepki vermek. Özellikle tuvalet eğitimi çok önemlidir. Cinsel organlarından idrarı fark ederler ve merak dahada uyanır. Eğer tuvalet eğitimi zor geçmiş ise, yani idrar kaçırmaları fazla olmuş ise veya tuvalete gitmekden korkmuş ise ve sizde bu sebepden ötürü çocuğunuza kızdıysanız. Fazla titiz davrandıysanız onun algısıdan ‘cinsel organıma hakim olamıyorum’ duygusunu uyandırmış ve öfkeye sebep olmuş olabilirsiniz.

   Masturbasyon durumu;anne yada babadan uzak olan çocuklarda daha fazla gözlenir.Çünkü uzaklık öfkeyi doğurur.Öfke ve cinsellik ise birbiri ile ilişkilidir. Siz ona bağırsanız, küçük görmüş olursunuz. Ayrıca nedenide anlıyamadığı için daha çok öfkelenecek ve nasıl baş edeceğini bilemiyecek.

   GÖNDER