Sonuç Bulunamadı

   Gebelikte Bacak Krampları

   Hamilelik sırasında yatarken bacak krampları yaşama ihtimaliniz çok yüksektir ancak bu ağrılı spazmlar sizinle iyi bir gece uykusu arasında durabilir.

   Muhtemelen zaten bu günlerde karnınız gün geçtikçe büyüyor ve aşırı hızlı büyümeye zihniniz ve bacak krampları yardımcı olmuyor. Bu bacaklardaki  ağrılı spazmlar, çoğunlukla sessiz ve durgunluğa sahip olduğunuzda, geceleri daha belirgindirler.

   Bacak krampları genel olarak hamilelikte ne zaman başlar?
   Bacak krampları genellikle gebeliğin ikinci veya üçüncü trimesterinde başlar .

   Gebelikte Bacak Kramplarına Ne Sebep Olur?
   Kimse emin değil. Çeşitli teoriler, hamilelik ağırlığının artması, bacaklardaki kan damarlarının sıkıştırılmasından ve muhtemelen kiloya bağlı  yorgunluk suçlamaktadır – fosfor fazlalığı ve kalsiyum veya magnezyum yetersizliği. ( Hamilelik hormonlarını da suçlayabilirsiniz , çünkü pek çok gebelik ağrısına  neden olurlar.)

   Hamileyken Bacak Krampları Hakkında Ne Yapabilirim?

   Bir bacak krampı olduğunda, aşağıdakileri deneyin:

   Bacağınızı düzeltin ve ayak bileğinizi ve ayak parmaklarınızı hafifçe yüzünüze doğru bükün. Bunu yatakta yapabilirsiniz, ancak ayağa kalkıp kalktığınızda daha hızlı bir rahatlama olduğunu görebilirsiniz.
   Soğuk bir yüzeyde durmayı deneyin, bu bazen spazmı durdurabilir. Bir buz torbası veya soğuk kompres de yardımcı olabilir.
   Germe ve soğuk, ağrıyı hafifletmeye yardımcı olursa doğum öncesi bir masaj veya daha fazla rahatlama için bir ısıtma pedi deneyin . Ağrı devam ederse masaj yapmayın veya ısı eklemeyin.

    

   Gebelikte Bacak Kramplarını Önleyebilir miyim?


   Hamilelik sırasında bacak krampları tamamen önlenebilir olmamakla birlikte, sıklığı ve süreyi en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır:

   Germe egzersizleri krampları olmadan önce durdurmaya yardımcı olabilir. Yatağa yatmadan önce, bir duvardan yaklaşık iki metre uzakta durun ve avuç içi kısımlarınızı düz bir şekilde yaslayın. Topuklarınızı yerde tutarak öne doğru yaslanın. Gerginliği 10 saniye basılı tutun, ardından beş saniye rahatlayın. Bunu üç kez dene.
   Gün boyunca dinlenme dönemleri ile alternatif aktivite dönemleri yaratın.
   Otururken ayaklarınızı olabildiğince yüksekte tutun.
   Gün boyunca ara ara oturduğunuz terden kalkıp yürüyün. Ayaklarınız sürekli sarkık tutmayın

   Günde en az 12 ila 13 bardak sıvı içtiğinizden emin olun.
   Çok kalsiyum içeren (dengeli bir hamilelik kabızlığına da yardımcı olabilecek yoğurt deneyin ) ve magnezyum (muz olabilir).
   Yatmadan önce bir magnezyum takviyesi almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için doktorunuzla konuşun.
   Hamile iken bacak kramplarının ne zaman bitmesini bekleyebilirim?
   Gerçekten kötü kramplar birkaç gün boyunca ağrıya neden olabilir ve bu endişelenecek bir şey değil.

   Bacak krampları özellikle hamileliğin ikinci yarısında, hamilelikte kilo alımı, şişkinliğin artması ve genel yorgunluğun en yüksek noktalarda olması durumunda yaygındır – ve uykunuzdaki kesintiler en sinir bozucu olanıdır. Ne yazık ki çoğu kadın için, bacak krampları gebeliğin üçüncü üç ayında görülür. Bununla birlikte, bacak kramplarını azaltmak için adımlar atmak (bol miktarda su içmek, iyi beslenmiş bir diyet yemek, germe egzersizleri yapmak ) onları uzak tutmaya yardımcı olabilir.

   Bacak Krampları Hakkında Doktorunuzu Ne Zaman Göreceksiniz?


   Eğer ağrı şiddetli ve kalıcı ise (ve bölgede şişlik veya kızarıklık fark ederseniz), doktorunuzla konuşun. Çok nadir durumlarda, tıbbi müdahale gerektiren bir damarda kan pıhtısı olabilir.

   GÖNDER