Sonuç Bulunamadı
   Dr.Ayşin Nalbantoğlu

   Dr.Ayşin Nalbantoğlu

   Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

   Diş çürükleri, dünyada ve ülkemizde oldukça sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır.

   Ancak ağız ve diş hastalıkları çocuklarda büyük oranda önlenebilmektedir. Ayrıca ağız ve diş sağlığının korunması yaşam kalitesini de iyileştirmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

    

   Süt dişleri genellikle bebek altı aylıkken çıkmaya başlar. Çocuk yaklaşık altı yaşına geldiğinde bunlar yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Yirmi yaşına gelmiş yetişkinlerin çoğunun 32 dişi varsır. Bazı kişilerde 20 yaş dişleri hiç çıkmayabilir veya oluşmayabilir.

   Diş çürükleri

   Diş minesi her ne kadar vücuttaki en sert madde olsa da besin artıklarının ağızda uzun süre kalması sonucunda, ağızdaki bakterilerin besin artıklarının içindeki şekerleri fermente etmesi ile oluşan asit yüzünden aşınıp çürüyebilir.

   Diş çürüklerinin önlenmesi

   Süt dişlerinde olan çürük gelecekte kalıcı dişlerde de çürük oluşabileceğinin önemli bir göstergesi olduğundan süt dişlerindeki çürüklerin önlenmesi çok önemlidir.

   Diş çürüklerinin önlenmesi için yapılması gerekenler :

    

   1.Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması:

   Yüksek oranda şeker ve nişasta gibi karbonhidratların tüketilmesi diş çürüğü riskini arttırmaktadır. Bu nedenle meyve suyu yerine çocuklarda meyve tüketimi desteklenmeli, gazlı ve asitli içeceklerden kaçınılmalı, flor içeren içme suları kullanılmalı (şişe suyu içinde ortalama flor miktarı 0.7-1.2 mg/L (ppm) olmalı), kaşık ve çatalların ortak kullanımından kaçınılmalı, bir yaşından sonra bardak kullanımına özendirilmeli, anne sütü ile beslenen küçük bebeklerde de günde iki kez ağız temizliği yapılmalı, çocuk biberon ağzında uyumamalı ve özellikle bir yaşından sonra gece beslenmelerinde kaçınılmalıdır.

   2.Ağız ve diş temizliği:

   İlk süt dişlerinin çıkması ile birlikte diş temizliğine başlanmalıdır. İki yaşından büyük çocuklarda yaklaşık bezelye kadar florlu çocuk diş macunu ile fırçalaması istenir. Küçük çocuklar dişlerini ferçalarken ailenin yardımı olmadan tam olarak dişlerini temizleyemezler. Bu yüzden diş fırçalama 7-8 yaşına kadar ailenin gözetiminde yapılmalıdır. Ayrıca ilk süt dişi çıktığı andan itibaren 12 aylık olana kadar bir diş hekimi kontrolü mutlaka yaptırılmalıdır.

   3. Topikal/sistemik flor uygulamaları:

   Florun diş çürüklerini önlediği iyi bilinmektedir. Diş yapısını sağlamlaştırarak asit etkisine karşı dayanıklılığı arttırarak bu etkiyi gösterir. Topikal uygulamalar diş macunu, gargaralar ve jeller şeklinde olabilir. Sistemik olarak ise sular ve besinler ile alınır ve bu da tükürüğe geçerek topikal yolla etkisini gösterir. Kişinin aldığı flor genellikle içme suyundan karşılanır. Topikal flor ytgulanmasında ise en önemlisi diş macunlarının florlu olanlarının tercif edilmesidir. Ancak çocuklarda bir miktarının da yutulabileceği asla unutulmamalıdır. Profesyonel olarak uygulanan jeller eğer dişminesinde başlangıç lezyonları varsa, florlu su kullanılmıyorsa, yüksek çürük riski mevcut veya tıbbi sorunu olan bir çocuk ise tercih edilebilir.

    

   Çocuklarda yaşlara göre diş temizliği

   <1 Yaş Yumuşak bir fırça ile dişler temizlenir.
    1-2 Yaş Aile çocuğun dişlerini fırçalar.

    2-4 Yaş

   Bezelye büyüklüğünde florlu diş macunu ile günde iki kere fırçalanır. Aile fırçalamaya yardım eder.
    4-6 Yaş Florlu diş macunu ile günde iki kez dişler fırçalanır.
   GÖNDER