Sonuç Bulunamadı

   Hamilelikte Yapılacak Kolay Egzersizler

   LÜTFEN ÖNCELİKLE DOKTORUNUZA DANIŞINIZ.

   NEFES EGZERSİZİ ;

     En önemli çalışmadır, hamilelik ve doğum sırasında vücudun artan oksijen ve enerji ihtiyacını karşılar. Her gün yapılması uygundur.

     Uygulama: Özellikle öğün önceleri uygulanırsa hazmı kolaylaştırır ve alışkanlık sağlar böylece diyafram kası güçlenir, akciğerlerin kullanım alanı artar her gün ve her öğün öncesi 5 veya 6 kez tekrarlanması çalışmayı içselleştirip nefesinize odaklanmayı kolaylaştıracaktır.

    Rahat bir şekilde oturun sırtınız dik olsun veya başınızı yastıkla destekleyip ve dizlerinizi çekerek uzanıp deneyebilirsiniz. Sağ elinizi karnınızın, sol elinizi de göğsünüzün üzerine koyun böylece nefesin nereye gittiğini takip edebilirsiniz. Alışkanlığınız arttığında ve doğru şekilde nefes almayı öğrendiğinizde ellerinizin hakemliğine ihtiyaç duymayacaksınız. Gözlerinizi kapatın dikkatinizi nefesinize verin; burnunuzdan yavaşça havayı karnınıza indirin ve kuyruk sokumunuza kadar indiğini hayal edin ve havanın ayak parmak uçlarınıza kadar getirdiği enerjiyi hayal edin sonrada akciğerlerinizi doldurun en üstüne kadar başınıza doğru enerjinin dolduğunu hayal edin, bir, iki,üç nefesi içinizde tutup ağzınızdan üfleyerek veya tıslayarak yavaşça nefesinizi aldığınız sürenin iki katı uzunlukta bırakın. Alırken 1, 2, 3, 4 saymışsanız, 1, 2, 3, havayı ve enerjiyi içerde hissettiniz, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 e kadar boşaltın. İlk önceleri başınız dönecek, kalbiniz hızlı çarpacak, sıcaklık hissedeceksiniz ama bir süre sonra bu şikâyetler olmayacaktır. Nefesler sırasında bebeğinizin hareketlendiğini fark edeceksiniz çünkü oksijen ve enerjiyi o da hissetmekte, onunla daha derin bir iletişim kurabilir ve onunla iç konuşmanızı yapabilirsiniz.

   Yürüyüş Egzersizi ;


   Hamileler için gebeliğin 3. ayından sonra haftada 3 gün düzenli yürüyüş yapmak faydalıdır. Yürüyüş orta tempoda olmalıdır ve 20-30 dakika kadar yapılması yeterlidir. Her egzersizde olduğu gibi yürüyüşe başlamadan önce de 5 dakika ısınma hareketleri yapılmalıdır. Yürüyüş için rahat eşofman ve spor ayakkabı giyilmelidir.

   Yürümek hem her zaman her yerde yapılması en kolay spordur, hem de tehlikesiz güvenli bir spordur bu nedenle gebelikte en çok tercih edilen sporlardan birisidir.

   Yürüyüş sırasında vücut dik olmalıdır, omuzlar öne doğru bırakılmamalıdır, kambur durulmamalıdır.Yürürken yere veya ayaklara değil karşıya doğru bakılmalıdır. Yürürken yere önce topuklar sonra ayağın tamamı basmalıdır. Yürüyüş güvenli ve düz bir yolda yapılmalıdır, inişli çıkışlı yokuş alanlarda yapılmamalıdır. Yürüyüş temponuzu rahat nefes alıp-verecek şekilde ayarlamalısınız, örneğin o anda sohbet edebilecek kadar rahat olabilmeniz gerekir, eğer bu kadar rahat değilseniz,  soluk alıp-vermede zorlanacak kadar aşırı yorulmuşsanız bir kaç dakika durarak esneme hareketleri yapıp sonra tekrar yürüyüşe devam etmelisiniz. Yürüme sırasında başkalarıyla konuşmamalısınız, gereksiz efor harcamanıza neden olur.

   Gebelikte yürüyüş veya koşu yapmak için evdeki koşu bantları yerine dışarıda uygun alanları kullanmak daha faydalıdır, bu alanlarda bol oksijen alabilme imkanı olacaktır.

      
   Yürüyüşün faydaları:


   - Gebelikte kendinizi fiziksel olarak daha güçlü ve zinde hissetmenizi sağlar.

   - Kendinizi psikoloji olarak da daha rahat ve huzurlu hissetmenizi sağlar.
   - Hamilelik süresince aşırı kilo almanızı önler.
   - Vücut şeklinin ve formunun korunmasını sağlar, doğumdan sonra eski formu almayı kolaylaştırır.

   Gebelikte yürüyüş veya diğer uygun egzersizler eğer doktorunuz sizde sakınca olduğuna dair özel bir durum belirtmemişse çok faydalıdır ve gebelik ile ilgili risklere neden olmaz. Gebeliğiniz 3. ayında doktorunuzla konuşmalısınız ve sizin gebeliğinize has bir sakınca yoksa 3. aydan sonra egzersizlere başlayabilrisiniz.

   GÖNDER