Sonuç Bulunamadı

   Hamilelikte Egzersizin Önemi

   Hamilelik dönemi kadınların vücudunun zinde ve sağlam olabilmesi için normal hayattakinden daha çok fiziksel egzersize ihtiyacı vardır.

   Hamileliğin getirdiği yükün vücutta yol açtığı değişimler, ağrılara ve strese sebep olabilir. Hamilelik hormonları vücutta su tutulmasına neden olur, sıvı tutulması dokuların ve kasların yumuşaması ve açılabilmesi için gereklidir. Ağır ve zorlayıcı egzersizler doku ve kas yırtıklarına yol açabilir, bu nedenle egzersiz programı seçerken dikkatli olmalı ve fonksiyonel egzersizler tercih edilmelidir.


   Eklemlerdeki hassasiyet ve vücudumuzun en büyük eklemi olan kalça kemiğinin ön ila arka eklemi normalde hareketsiz iken, hamilelik sırasında hareketli hale gelmiş olması sebebiyle bu bölgede oluşan ağrılar, düzenli olarak uygulanacak egzersizlerle büyük ölçüde azalır. Kan dolaşımı artar, vücudumuzun merkezi olan omurgamızın duruşu iyileşir böylece denge bozulmaz.

   Hamilelik de egzersiz yapmak vücudumuzla ilgili farkındalığı geliştirir böylece vücudumuzu, kullandığımız kasları daha iyi ayırt edebiliriz; güven duygumuz artar.

   Doğum sırasında gevşemeyi ve vücudumuzu kullanmayı öğrenmiş olmak doğumun süresini kısaltır. Hamilelik boyunca en iyi kondisyonda olmamızı sağlar ve doğum sonrasında kısa sürede eski formumuzu bulmamızı kolaylaştırır.

   GÖNDER