Sonuç Bulunamadı

   Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

   Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekleri Sizler İçin Hazırladık ;   1-Su

   Sıvı kaybı mide bulantısını şiddetlendiren bir diğer faktördür.

   Özellikle mide bulantısı yaşadığınız günlerde içtiğiniz su miktarına özen gösterin.

   Kafeinli içecekler ve enerji içecekleri içmeyin. Suyu bir anda içmek yerine yavaş yavaş için ve suyun çok soğuk olmamasına dikkat edin.
   Eğer mide bulantısı su kaybı nedeniyle görülüyorsa suyla birlikte kaybettiğiniz mineralleri daha hızlı yerine koymak için potasyum bakımından zengin muz yiyebilirsiniz.

   2-Limon

   Bazı kadınlar gebelikte yaşanan bulantılar için Limon kullanmaktadır. Limonun ekşi tadı veya bazen sadece kokusu bile mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur. Daha etkili bir çözüm için hazırladığınız zencefil çayının içine yarım limon suyu sıkabilirsiniz.

   3- Zencefil

   Zencefil araç tutması, hamilelikte yaşanan sabah bulantıları gibi

   değişik nedenlerle görülen mide bulantılarına iyi gelir.

   Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, balgam söktürür ve iyileşmeyi hızlandırır. Bulantıları gidermeye yardımcı olur ve kusmayı önler.

   Gebelikte mide bulantısına karşı en etkili bitki zencefildir. Yapılan çalışmalarda zencefil alan  gebe kadınlarda bulantı-kusma görülme sıklığında azalma görülmüştür.. Zencefil bitkisel tedaviler içinde en etkili olandır.

   Mide bulantısını hafifletmek için günde 2-3 bardak zencefil çayı içebilirsiniz. Çayı hazırlamak için toz zencefil yerine taze zencefil dilimlerinin kullanılması tavsiye ediliyor.

   Zencefil çayı nasıl yapılır: üç ya da dört zencefil dilimini kaynar suya bırakıp beş dk bekletin. Yudumlar şekilde yavaşça için. Eczaneden zencefil tabletleri de alabilirsiniz.

   4- Nane


   Bulantının arttığı anlarda 1-2 nane yaprağı çiğnemek veya nane çayı içmek iyi gelebilir. Nane mideyi rahatlatarak bulantının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Ancak mide ekşimesi şikayetiniz varsa nane yemek ekşimeyi arttırabilir.

   5- Elma


   Elma , lifli yapısıyla mide bulantısına yol açan toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır. Tabii bir seferde 2-3 elma yemek bulantıyı şiddetlendirebilir.

   1 elmayı dilimleyin ve yavaş yavaş yiyin. 1 avuç fındık veya badem veya leblebi mide bulantısı için iyi bir çözüm olabilir.

   GÖNDER