Sonuç Bulunamadı

   Anne Adaylarına Tavsiyeler

   Anne adayları, 40.Haftalık Serüveniniz başlıyor.Peki bu süreci daha sağlıklı ve güvenli geçirebilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyormusunuz.


   Sizler için birbirinden faydalı tavsiyelerimizi okumanızda fayda var. Hazırsanız başlıyoruz..   1- Kilonuzu kontrol edin   Doktorunuz gebelik takibi yaparken her muayene sırasında aldığınız kiloyu da kontrol edecektir. Gebelik sırasında aldığınız kiloyu kontrol altında tutabilirseniz, doğumdan sonra fazla kilolarınızdan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Bu zor gelebilir ama yediklerinize dikkat ederek, sadece size fayda sağlayacak besinler tüketerek çok kolay şekilde kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

   2- Daha fazla su için   Gün boyu 8 ila 10 bardak su tüketmeye dikkat edin. Çantanıza bir su şişesi alın ve gün içinde düzenli olarak için. Bunu yapmak vücudunuzun su kaybetmesini önler, üriner sisteminizde enfeksiyon oluşmasını engeller. Su içmeyi ihmal etmemenin yanı sıra idrar rengini de kontrol edin. Eğer rengi koyu ise daha fazla su içmeniz gerektiği anlamına gelir. Açık sarı renkte ise vücudunuzun yeterince su aldığını gösterir.

   3- Aperatifler alın

   Çantanızda sağlıklı atıştırmalıklar, aperatif yiyecekler bulundurun. Öğün aralarınızda açlık hissettiğinizde aperatiflerler almak açlığınızı gidermeye yardımcı olur. Mide bulantısı yaşıyorsanız tuzlu kraker yiyebilirsiniz. Elbette ki fazlaya kaçmadan.

   4- Gebelik takibi randevularını ihmal etmeyin

   Gebelik döneminiz boyunca gebelik takibi muayenelerini ihmal etmeyin. Doktorunuzun sizin için oluşturduğu muayene tarihleri çok önemlidir. Aksatmadan doktor kontrolüne gitmeniz hamileliğinizle ilgili her hangi bir komplikasyon ya da sağlık sorununu varsa önceden belirleyip kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

   5- Yeterince folik asit alın

   Gebelik döneminiz boyunca günlük folik asit ihtiyacını karşılamaya çok dikkat edin. Folik asitin faydaları arasında belki de en önemlisi spina bfida gibi doğum kusurlarından bebeğinizi korumak olacaktır.

   6- Bol miktarda protein tüketin

   Gebeliğiniz sırasında yeterli miktarda protein tüketin. Protein hem bebeğinizin gelişimini destekler hem de sizin “preeklampsi”ye yakalanma riskinizi azalır.

   7- Düzenli beslenin

   Düzenli beslenme; günlük olarak yeterince vitamin, mineral, lif ve protein alıyor olmak demektir. Gebelikte doğru şekilde ve düzenli beslenmek; bebeğinizin gelişimi ve sizin sağlıklı bir gebelik dönemi yaşamanız için önemli bir yaşam biçimidir.

   8- Gebelik döneminde seyahat ederken dikkatli olun


   Özellikle yurt dışı seyahat etmeniz gerekiyorsa çok daha dikkatli olmalısınız. Gebelik sırasında uzun sürecek seyahatler anne adayları için riskli olabilir.

   9- Sağlıklı gıdalar tercih edin

   Beslenmek çok önemli bir konu. Yeterince sağlıklı bir gebelik dönemi için sağlıklı gıdalarla beslenmek oldukça önemli.

   10- Sağlık desteği alın

   Şayet her hangi bir rahatsızlığınız varsa bunu ilk olarak ve en önce doktorunuza söyleyin. Hastalığınızın seyri için kullandığınız bazı ilaçlar varsa doktorunuza söyleyin. Doktorunuz size gebelik döneminize zarar vermeyecek farklı ilaçlar önerecektir. Gebelik döneminde her hangi bir ilacı kullanamazsınız.

   11- Alışverişe çıkın


   Hiç bir şeyi son ana bırakmayın. Hele ki gebeliğin son zamanları yaklaşmışsa. Bebeğin doğumda ve sonrasında ihtiyaç duyabileceği şeyleri önceden temin edin. Ara sıra ufak alışverişler yaparak doğumdan önce alışverişinizi tamamlayın. Bebeğin doğum çantasını planlanan doğum zamanından çok önce hazırlamış olun mesela.

   12- Egzersizler yapın

   Gebelik döneminde fazla hareketsizlik zararlı olduğu gibi, çok uzun süre hareketsiz kalmak da zararlı. Bunun için size uygun şekilde ve düzenli olarak egzersizler yapabilirsiniz. Kısa süreli ve düşük tempolu bir yürüyüş de hareket etmenizi sağlar.

   13- Bol bol uyuyun

   İster evinizde, ister iş yerinde olsun, kendinizi yorgun hissettiğiniz her an vücudunuzun canlanması için dinlenmeniz gerekiyor. Kendinizi bitkin hissettiğiniz her zaman dinlenmeye gayret edin. 15 dakikalık bir kestirme uykusu bile sizi oldukça dinç hissettirecek.

   14- Nefes egzersizleri yapın

   Nefes egzersizler yapmak, vücudunuzun sakinleşmesine ve kaliteli bir uyku uyumanıza yardımcı olur. İnternet ortamında bununla ilgili videolar bulabilirsiniz.

   15- Yürüyüşler yapın

   Düzenli olarak ve her gün kısa süreli yürüyüşler yaparsanız gebelik döneminde çok ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz.

   16- Bir günlük tutun

   Bu belki bir sağlık tavsiyesi değil ama doğum sonrası için güzel bir tavsiye. Bebeğiniz büyüdükten sonra siz ona hamileyken neler hissettiğinizi anlatacağınız bir günlüğün olması çocuğunuzla birlikte keyifli zamanlar yaşamanızı sağlar.

   17- Öğrenin

   Doğumdan önce ve sonrası için nitelikli kaynaklardan doğru bilgiler edinmeye çalışın. Ama sadece doğruluğundan emin olduğunuz nitelikli kaynaklardan bilgiler alın.

   18- Stresten uzak yaşayın

   Stres yaşamanıza sebep olacak her ortamdan, konuşmadan ve hatta kişilerden uzak durun. Stres gebelik döneminde size sadece zarar verir.

   19- Arkadaşlarınızla paylaşın

   Size değer veren insanlarla birlikte olun. Arkadaşlarınızla güzel ve kaliteli zamanlar yaşayın. Onlarla bu güzel zamanınızı paylaşın.

   20- Kendiniz için iyi şeyler yapın

   Elbette bir bebek bekliyor olmak dünyadaki en güzel şeylerden biri. Doğumdan sonra zamanınızın büyük bir kısmı bebeğin ihtiyaçlarıyla ilgilenmek olacağı için gebeliğiniz sırasında kendini için güzel şeyler yapmaya zaman ayırın. Mesela sinemaya gidin, eşinizle beraber kısa mesafeli yolculuk yaparak hafta sonu tatili için bir yerler seçin. Burada olumsuz bir ifade yok aslında. Tabi ki bebeğinizle yaşayacağınız zamanlar çok kıymetli olacak. Ama işte bebeğin beslenmesi, temizliği ve diğer konular zamanınızın büyük bir kısmını alacağı için gebelik sırasında kendiniz için güzel şeyler yapmaya gayret edin.

   Bu listeye kendiniz de bir şeyler katabilirsiniz. Hamilelikte yapılacaklar listesi sayfamızı bir kağıda döküp görebileceğiniz yere asın ve ara ara takip edin. Umuyoruz ki listede yazılı konular sizin de hamilelik döneminize olumlu etkiler sağlasın. Sağlıklı ve mutlu bir gebelik dönemi dileğiyle.

   GÖNDER