Sonuç Bulunamadı

   8.Hafta Hamilelik

   8.Hafta Hamilelik

   Bebeğiniz ;

   Bebeğinizin boyu bu hafta yaklaşık 15 mm ve ağırlığı geçen haftaki büyüklüğünün iki katına ulaşmış olup, yaklaşık 2 gram ağırlığındadır. İlk vücut hareketleri de geçen haftanın ortasına doğru başladı. Gelecek hafta diz eklemi, el ve ayak bilekleri de hareketine başlayacak. Ancak bu hareketleri siz 16.-20. haftalar arasında hissedeceksiniz.

   Bebeğinizin dil ve dudaklarının oluşumu bu haftanın sonunda tamamlanacak. Diş ve damak yapısı da bu haftanın sonunda oluşmaya başlıyor. Lens (mercek), bağırsaklar, pankreas ve bronşlar da yavaş yavaş belirgin hale gelmeye başladı.

   Akciğerler bu hafta içinde gelişimini hızlandıracak, ancak bu yapıların tamamlanması 34. haftanın sonlarını bulacak. Bebeğinizin iskelet dokusu taslak olarak çoktan hazır bile. Kıkırdak şeklinde olan bu kemik taslakları gelecek haftalardan itibaren kemikleşmeye başlayacak. El ve ayak parmakları tümüyle oluşmuş olmakla birlikte henüz perdelerle birbirlerine bitişikler.

   Şu an bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili hayaller kuruyor olabilirsiniz ancak biraz daha sabretmek zorundasınız. Çünkü bebeğinizin dış genital organları henüz oluşmadı.

   Bedeniniz ;

   Rahminiz gittikçe büyüyor.Hamilelikten önce rahminiz yumruğunuz büyüklüğündeydi.6 haftalık büyümeden sonra artık portakal büyüklüğüne ulaştı.Vücudunuz bebeğinize oksijen taşıması için daha fazla kan üretmeye devam eder. Bu değişimlere ayak uydurabilmek için kalbiniz daha fazla ve dahaz hızlı atmaya devam etmektedir.

   Kan dolaşımındaki bu değişimler yorgunluk,baş dönmesi ve baş ağrısı gibi belirtilere yol açmaktadır.

   Ayrıca bu dönemde,Östrojen ve progesteron üretiminin artması sonucu göğüslerinizin süt üreten bezlerinin büyümesi , göğülerinizinde büyümesine yol açar.

   GÖNDER