Sonuç Bulunamadı

   12.Hafta Hamilelik

   12.Hafta Hamilelik

   Bebeğiniz ;


   Bu hafta bebeğinizin boyu 55-60 mm , ağırlığı ise yaklaşık 14 gramdır. Bebeğinizin tüm organları da artık oluşmuş, karaciğer ve pankreas faaliyetlerine başlayarak kan şekerini dengeleyen insülin salgılamasına başlamıştır. Bu dönemden sonra artık bebeğinizin organları hacimsel olarak büyüyecektir. Tırnaklar hızla uzarken bebeğiniz de artık parmaklarını hareket ettirmeye başlamıştır. Bebeğinizin refleksleri gelişerek ağzını oynatmaya başlar ve içinde bulunduğu amniotik sıvıyı yutar. Bu sıvı bağırsaklar tarafından emilerek böbreklerden süzülür ve idrar olarak tekrar amniyon kesesine atılır. Bu kese içerisinde bulunan amniyon sıvısı yaklaşık 50 mililitredir.

   Bebeğinizin beyni hızla gelişmeye devam ederek hipofiz bezinden bebeğiniz için gerekli olan hormonlar salgılanmaya başlamıştır. Bebeğin yüz hatları artık netleşmiş olup gözlerini kapatıp açabilmektedir, kulakları da artık kafanın her iki tarafında tam yerindedir. Artık bebeğinizin saçları da çıkmaktadır.

   Bedeniniz ;

   Hamilelikten önce rahminiz hemen hemen tümüyle katı bir yapıya sahiptir. Yaklaşık 10 ml veya daha az sıvı içerir. Rahim hamilelik döneminde cenin , plesanta ve amniyotik sıvıyı taşıyabilmek için bir dereceye kadar ince duvarlı , güçlü bir taşıyıcı bir şekilde değişir.

   *Rahim hamilelik sırasında kapasitesini 500 ile 1.000 kat artırır.

   * Bebeğiniz doğduğunda rahminiz,hamilelik öncesinde ortalama 70 gr iken 1,1 kg ulaşmıştır.

   Bu dönemde artık bedeniniz hamileliğe tamamen uyum sağlıyor. Bir çok anne adayı artık sabah bulantıları çekmiyor ve kendini daha iyi hissetmeye başlıyor.

   Cildinizde hamilelik döneminde bir çok şekilde değişiklik olabilir.Bir çok kadında karnın alt kısmındaki kısımda cilt,belirgin bir şekilde koyulaşır ve kahverengi-siyah renk alır.

   ''Linea nigra '' adında dikey bir çizgi oluşur. Merak etmeyin doğumdan sonra bu lekeler yok olur veya açılır.

   Kaynaklar ; Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi , Hafta Hafta Hamileliğiniz ,Gebenin El kitabı 
    

   GÖNDER