Sonuç Bulunamadı

   10.Hafta Hamilelik

   10. Hafta Hamilelik
   Bebeğiniz ;

   Bu haftadan itibaren bebeğinizin embriyo dönemi bitmiştir, doğuma kadar fetus olarak adlandırılacak. Bebeğinizin boyu (baş-popo mesafesi) 22-35 mm, ağırlığı ise yaklaşık 5 gramdır. Bebeğinizin böbrekleri, karaciğeri, beyni be bağırsakları gibi tüm hayati organları oluşmuş durumda olup büyümesi ve gelişmesi hızla devam etmektedir.

   Bebeğinizin perdeli olan ayak ve el parmaklarındaki perdeler kaybolarak parmaklar ayrışır. Göz kapakları oluşmuş ancak yapışıktır ve göz rengini belirleyecek olan iris tabakası oluşmaktadır. Bebeğinizin beyni çok hızlı büyüdüğü için kafasının büyüklüğü vücudunun yarısı kadardır.

   Bu dönemdeki önemli gelişmelerden birisi de bebeğinizin böbreklerinin çalışarak idrar üretmeye başlamasıdır. Bebeğinizin yutma hissi de bu dönemde oluşarak amniyos sıvısını yutmasını sağlar ve bağırsaklarının da faaliyet göstermesiyle ilk idrarı oluşur. İlk idrarını ve sonrakileri amniyon kesesine yapacaktır. Amniyos kesesindeki bebeğinizin gelişimini ve korunmasını sağlayan amniyos sıvısı bu şekilde sürekliliğini sağlar.

   Bebeğinizin genital organları, cinsiyetine göre testisleri veya yumurtalıkları oluşmaya başlar. Bu haftada erkek ve kız bebeklerde bu yapının görünümü aynıdır. Bu yüzden görsel cinsiyet ayrımının yapılabilmesi için önümüzdeki hafta sonuna doğru farklılaşacak olan cinsel organların gelişmesini beklemelisiniz. Biraz daha sabır.

   Bedeniniz ;

   Rahminiz hala büyümektedir. Göğüsleriniz artık hassaslaşmaya başlayabilir. Önceki haftalardaki gibi mide yanması ve kabızlık şikayetleri devam edebilmektedir.

   Kaynaklar ; Mayo Clinic Sağlıklı Gebelik Rehberi , Hafta Hafta Hamileliğiniz ,Gebenin El kitabı 

   GÖNDER