Sonuç Bulunamadı

   Hamilelikte 1.Ay

   Merhabalar , 12 Ay Sürecek Mucizevi Serüveniniz Başlıyor. Bizlerde Ay ay sizler için faydalı içerikler hazırladık.

   Hazırsanız Başlıyoruz..

   Gebeliğin 1. Ayı

   Gebeliğin ilk ayında eşler genellikle gebelik şüphesiyle doktora başvururlar. Gebelik olduğundan emin olmadıkları için de büyük bir heyecan ve merak içerisinde olurlar. Bu nedenle bu ilk ayda yapılan muayenede öncelikle gebeliğin kesin olarak olup olmadığı ultrason ve gerekirse gebelik testleri ile belirlenir.

   Gebelik varsa sıradaki en önemli konu kalp atışının olup olmadığıdır. Yalnız kalp atışın çok küçük gebeliklerde oluşmaz yaklaşık 5-6 hafta civarında (adet geçmesinden 10-15 gün sonra) görülebilir. Bu ilk ayda bazen gebelik kesesi görüldüğü ve geliştiği halde içerisinde bebek oluşmaz bu duruma da sık rastlanır ve buna boş gebelik denir.

   Bu ay aile bebeğin durumunu ve sağlığını merak edebilir ancak henüz gebelik çok küçük olduğu için bu dönemde bebeğin canlı olması dışında pek bir özelliği değerlendirilemez, bir özürü var mı yok mu bu dönemde anlaşılamaz.

   İlk gebelik muayenesinde yapılan işlemler ;

   - Gebelikle ilgili riskler belirlenir


   - Tahmini doğum tarihi hesaplanır


   - Genel fizik muayene yapılır


   - Annenin gebelik dışında herhangi bir sağlık problemi varsa bunun gebeliğe etkileri değerlendirilir


   - Laboratuar testleri yapılır: Tam kan tahlili, idrar tahlili, kan grubu, Rh antikor taraması (kan uyuşmazlığı için), troid testleri (TSH), rubella, toxoplazma, Hbs ag testi (Hepatit B), HIV (AIDS) testi önerilir. (Bkz: Gebelikte yapılan tahliller ve testler)

   Son adet tarihinin ilk gününden hesaplanan gebelik süresi 280 gün veya 40 haftadır. Tahmini doğum tarihi son adet tarihine 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilerek hesaplanabilir. Prenatal muayenede en önemli incelemelerden biri gestasyonel yaşın belirlenmesidir, yani gebeliğin tam olarak kaç haftalık olduğunun belirlenmesidir. Bazen eşler son adet tarihini bilemezler bu durumda ultrason ölçümlerinden yararlanarak gebelik yaşı belirlenir.

   Gebelik öncelikle kanda sonra idrarda ve en son ultrasonda tesbit edilir.
   Ancak gebelik kesesinin ultrasonda net olarak görülmesi sonrasında kesin olarak rahim içi bir gebelikten söz edilebilir. Çok erken gebeliklerde (adetin geçtiği ilk günlerde) testlerde gebelik çıkmasına rağmen ultrasonda görülemez.   Gebeliğin ilk haftalarında ağızda çok az bir tad değişikliği, hafif sabah bulantıları görülür. Bu dönemde implantasyon kanaması denilen çok az bir kanama gözlenebilir. Ayrıca halsizlik, göğüslerde aşırı hassasiyet, sık idrara çıkma gibi belirtiler hissedilebilir.

   Anneye bu ilk muayenede şu konularda bilgiler verilir:

   * İlaç kullanımı ve gebeliğe zarar verebilecek ilaçlar

   * Sigara ve alkolün bebeğe zararları
   * Kaçınılması gereken röntgen v.b durumlar
   * Gebelikte beslenme
   * Alması gerken vitaminler: Demir dışındaki tüm gereksinimler dengeli bir dietle karşılanabilir. Ayrıca gebeliğin ilk aylarında nöral tüp defektini önlemek için rutin folik asit desteği (0.4 mg) verilmelidir.
   - Kilo alımı
   - Egzersiz
   - Gebelikte rastlanabilecek sorunlar açısından bilgilendirilir.   Kaynak; Gebenin El Kitabı, Sağlıklı Gebelik Rehberi, Gebe Bilgilendirme El Kitabı

   GÖNDER