Sonuç Bulunamadı

   Suda Doğumun Tarihçesi

   Suda Doğum;

   Suda Doğumun Tarihçesi :

   Suda doğumun veya suyu terapötik bir ortam olarak kullanmanın kökeni tam olarak bilinemese de, özellikle suya bütün olarak veya kısmen batırılarak uygulanan fizyolojik ve psikolojik birçok tedavi yönteminin,modern zamanların çok öncesinde Çin’de Mısır’da, Japonya’da ve sonrasında ise Roma İmparotorluğu’nda ve Eski Yunan Medeniyetinde kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur (Reid Campion, 1997; Garland,2011). Ilık su dolu bir doğum küveti, klinik bir uygulama olarak, doğum evrelerinden biri veya birkaçı esnasında uygulama, rahatlama ve ağrıyı hafifletme amaçları doğrultusunda uzun süredir kullanılmaktadır (Garland Jones, 2000; Menakaya vd., 2013).
   Avrupa’daki ilk belgelenmiş suda doğum olayı 1803 yılında Fransa’da sıcak su havuzlarının doğuma yardımcı olması amacıyla uygulanmaya başlamasıyla kayıtlara geçmiştir. Rus bir gemi yapımı ustası olan Igor Tjarovsky, 1970’lerde doğum olayının suyun içinde yapılmasını destekleyen bir kurumun kurulmasına önayak olmuştur ve suda doğuma teşvik amacı ile Sovyet Rusya’da kayıtlara geçmiştir. Doğum eylemini,Fizyolojik olarak maksimum verimlilikte gerçekleştirmek için doğum olayını suda gerçekleştirmeye birçok anne ikna olmuştur. Bu akımdan sonra Michel Odent kademeli olarak suda doğumu Avrupa ülkelerine tanıtmıştır.(Odent, 1983). 1994 yılında İngiltere resmi olarak suda doğumu klinik bir uygulama kategorisinde kabul etmiş ve Dünya’da ilk uluslararası düzenlenen suda doğum konferansı, 1995 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde düzenlenmiş ve bunun sonucunda birçok araştırma etkinlikleri ve başka uluslararası konferanslar düzenlenmiştir (Cluett & Burns 2009).

   Günümüzde birçok ülke suda doğumu klinik bir uygulama olarak kabul etmekte ve doğum merkezleri, hastanelerin doğum bölümleri gibi kuruluşlara suda doğum üniteleri kurmaları için teşvik etmektedir.   GÖNDER