Sonuç Bulunamadı

   Loğusalık Nedir

   Loğusalık nedir?   Doğum eylemi sırasında, plasentanın doğum kanalından dışarya çıkmasıyla başlayıp, üreme organlarının gebelikten öncıki normal haline dönmesine dek geçen 6 haftalık süredir.

   Loğusalık döneminde ne gibi değişikler olur?   Loğusalıkta 3 önemli değişliklik görülür.

   1. Vajen yolu ile Lofli adı verilen akıntı olur. Doğumdan sonra; plasentan›n ayrıldığı yerden dökülen doku parçaları, kan ve serumdan oluflan loflinin akıntı 10-15 gün devam eder. Lofli ilk üç gün kırmızı, 4-5 gün sonra sarı pembe, 7-8 gün sonra beyaz renklidir.

   Mikropların üremesine uygun ortam sağladığı için, bu dönemde temizliğe dikkat edilmelidir. iç çamaşırları ve kullanılan petler sık değiştirilerek tuvalet ihtiyacını takiben önden arkaya doğru antiseptik bir solüsyonla temizlik yapılmalıdır.

   2. Uterus giderek küçülür, do¤umdan 10 gün sonra art›k kar›n duvar›nda hissedilmez. Uterus giriminin açıklığın doğumdan 2 ay sonra normale döner.

   3. Süt salgılanması: Memelerden hormonların etkisiyle süt salgılanır. İlk üç gün süt miktarı azdır. Bebek emdikçe süt artar.

   Emzirmeden önce; meme uçları ılık kaynatılmış suya batırlılmış temiz bir gazlı bezle silinir, kurulanır ve emzirmeye başlanır. Her meme 20 dakikadan fazla emzirilmemelidir. Emzirme bittikten sonra meme uçları ılık suyla temizlenip yumuşatıcı bir pomat sürülür.

   Yirmidört saat süreyle uygun bir sütyen takılmalıdır. Emzirme sonunda memeler tamamen boşalmamışsa bir pompa yardımıyla veya sağılarak boşaltılmalıdır.

   GÖNDER