Sonuç Bulunamadı

   Diş Çürükleri

   DİŞ ÇÜRÜKLERİ

   Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

   Diş çürüklerinin oluşumuna katkıda bulunan etmenler şunlardır:

   1. Genetik olarak diş yapısının zayıf oluşu,

   2. Şekerli gıdaların fazlaca tüketilmesi,

   3. Öğün aralarında ve gece yatarken yemek yeme alışkanlığı,

   4. Diş temizliğine dikkat edilmemesi,

   5. İçilen sulardaki flor maddesinin azlığı


   İlk madde hariç diğer maddelerde yer alan etmenlerin ortadan kaldırılması tamamen
   elimizdedir. Yani şekerli gıdaları (gofret, bisküvi, akide-bonbon şekerler gibi) az yersek, öğün aralarında ve gece yatmadan önce yemek yeme alışkanlığından vazgeçersek, dişlerimizi düzenli olarak günde en az 2 defa fırçalarsak dişlerimizi çürüklerden koruyabiliriz.

   Kalıcı dişlerin tamamı çıktıktan sonra belirli aralıklarla dişlerin florlanması dişlerin çürüklere karşı korunmasında önemli bir yöntemdir.

   6. yaştan sonra çocuklar ağızda çalkalamayı öğrendikten sonra İpanol veya Oral B Ağız ve Diş Suyunu (% 0.05 sodyum fluoride ) kullanabilirler. Burada gece yatmadan önce dişlerin fırçalanması esastır. Fırçalama sonrasında 5-10 ml ( kapakta ölçüsü vardır ) Ağız ve Diş Suyu ağza alınır 2 dakika ağızda dişlere çarptırılarak çalkalanır ve tükürülür. Bu suyun kullanılmasından sonra etkinliğin kaybolmaması için sabaha kadar yemek yenmemeli ve ilk iki saat içerisinde su içilmemelidir. 12 yaştan sonra da herkes ağız ve diş suyunu kullanmalıdır.

   GÖNDER