Sonuç Bulunamadı

   Çocuk İle Oyun Oynamak

   Oyun zamanı çocuklarla, ebeveynlerin birlikte geçirdiği en güzel zaman dilimidir, en azından çocuk açısından. “Oyuncakla nasıl oynanır?” diye bir soru mu olur diyeceksiniz. Evet, çocuğunuz oyuncağıyla nasıl oynaması gerektiğini bilmek durumundadır. Bunu da çocuklarımıza öğretecek olanlar biz ebeveynleriz.

   Oyuncaklar, anne veya babaların kendilerine zaman ayırmak amacıyla çocuklarını oyalamak
   amacıyla kullandıkları nesneler olmaktan ziyade, çocukların ebeveynleriyle birlikte zaman
   geçirmesini sağlayan ve aralarındaki duygusal bağları güçlendiren çok önemli araçlardır.
   Bir oyuncak, çocuğunuzu eğlendirmenin yanında eğitici ve öğretici özelliklere de sahip olmalıdır. Eğitici ve öğretici özellikleri olan bir oyuncağın fonksiyonlarını öğretmek bizim görevimizdir. Örneğin; iç içe geçen kapların büyükten küçüğe doğru nasıl iç içe geçtiğini ilk olarak sizin göstermeniz onun ilgisini çekecektir. Daha sonra çocuğunuzu da dahil ederek bu işlemi birlikte yapın. Birkaç kez birlikte ve hatalarını düzelterek çocuğunuza yardımcı olduktan sonra bütün işlemi kendisinin yapmasına izin verin. Çocuğunuz başarılı olamazsa kendisini demoralize edecek söz ve davranışlardan kaçının, tekraryardımcı olun. İşlemi doğru olarak yaptığı zaman onu alkışla, bir öpücükle ödüllendirerek mutlu olmasını sağlayın, cesaretlendirin,teşvik edin.

   Çocuğunuza aynı anda birden fazla eğitici ve öğretici oyuncak almanız aklının karışmasına yol açabilir. Her oyuncağın değişik fonksiyonları olduğu için çocuğunuz bir oyuncağı çözdükten sonra diğer bir oyuncağa geçmeniz daha yararlı olacaktır.


   Çocuğunuza oyuncak satın alırken oyuncağın nitelikleri ile birlikte niceliğine de dikkat
   etmeniz gerekir. Çocuğunuza çok sayıda oyuncak almanız onu her istediği oyuncağın, dolayısıyla istediği her şeyin kolay elde edilebilir olduğuna inandıracaktır.

   GÖNDER