Sonuç Bulunamadı

   Minyatür Bebek

   Bebeklerde pek çok sistem sonradan geliştiğinden, başlangıçta pek çok şey sorunlu olabilir. Kimi bebeğin gözleri kolay çapaklanır. Gözyaşı kesesi ya da kanalı henüz dardır. Kimi bebekse kolay kusar, yemek borusu ile mide arası kaslar geç olgunlaşabilmektedir. Kimi bebeğin hücresel bağışıklığı zayıftır, kolay pamukçuk olur. Çoğu bebekte bağırsakta laktaz enzimi başlangıçta azdır, bu durumda bağırsak gazı sorunu ortaya çıkar. Böylesi sonradan olgunlaşan sistemlerin getirdiği sorunlar bebeği başlangıçta yorsa da, zamanla
   kendiliğinden düzelir.


   Yeni doğan bebeklerle ilgili önemli bir diğer özellik ise, yeni doğan bebeklerin, erişkinlerin minyatürü olmamalarıdır. Ufak bir bebek, yarım saat hem nefes alıp hem de annesini emebilirken, erişkinler uzun süre hem nefes alıp hem de musluktan su içemezler. Anne sütü emmek açısından avantaj sağlayan bu durum, bebeklerde ses tellerinin yutakta daha yüksekte olması nedeniyledir.

   4. aydan sonra ses telleri aşağıya iner, bu durumda da heceler çıkartmak mümkün olur. Dezavantaj ise, bu durum nedeniyle yeni doğan bebeklerin anne sütünü ve kendi tükürüklerini kolayca genizlerine kaçırabilmeleridir. Bebek anne sütünü genzine kaçırdığında, hemen sağ yanına yatırılıp, iki kürek kemiği arasına minik darbelerle vurulmalıdır. Böylece bebek rahatlayacaktır.

   Yeni doğan bebeklerin bir diğer farkı da, oksijensiz kalmaya, erişkinlere göre daha
   dayanıklı olmalarıdır. Erişkin bir kişi, beş dakika oksijensiz kalsa sorun yaşayabilecekken, yeni doğan bebekler, oksijensizliğe 10-15 dakika dayanabilirler.
   Bunun da sebebi, erişkinlerde beyin dokusu sadece sürekli kan akışıyla gelen glikozla
   beslenebilirken, yeni doğan bebeklerde beynin, enerji için laktik ve pirüvik asitleri de
   kullanabilmesidir.

   GÖNDER