Sonuç Bulunamadı

   Bebekli Evde İlk Günlerde Yaşanabilecek Sorunlar

   Yeni doğan bebekle ilk bir ay oldukça heyecanlı geçecektir. Evi neşeye boğan bu ufak yavrunun bakımının hiç de kolay olmadığı kısa sürede anlaşılacaktır. Yeni doğan bebekler mışıl mışıl uyumazlar, hiç sebepsiz yüksek perdede ağlayabilirler, gözleri çapaklanabilir, burunları tıkanabilir, kolay kusabilirler, uykuya zor dalabilirler, sürekli emmek isteyebilirler vesaire. Tüm bu insanı şüpheye sevk edebilecek durumlar dikkatli gözlem gerektirir. Tamamen normal olabilecek kimi belirtiler bazen hekim görüşü alınmasını da gerektirebilir. Bebeğin özelliklerini tanımak ve pek çok konuda dikkatli gözlem yapmak şarttır.

   Emzirme sorunları


   İlk aylar annesinin kucağında, annenin göğüslerini emen bebek görüntüsü, ev içerisindeki en kutsal görüntü olacaktır. Bebeğini emziren annenin hiçbir problem yaşamaması tabii ki en büyük arzumuz olacaktır.


   Emzirme pozisyonu

   Yeni doğum yapmış olan annenin henüz doğumdan dolayı ağrıları devam edebileceğinden, bebeğini emzirirken zorlanması doğaldır. Bu nedenle ilk günlerde annenin bebeğini tutuş pozisyonu rahat bir pozisyon olmalıdır.

   Çarprazlama kola yatırma


   Doğum yorgunluğunu henüz atlatamamış olan annenin, başlangıçta bebeği çarprazlama
   olarak koluna yatırması en uygun pozisyon olabilir. İlk günlerde tercih edilmesi gereken emzirme pozisyonu. Bu pozisyon için anne bir koltuğa dik olarak oturmalıdır. Bebek sol göğsü emerken sağ kola, sağ göğsü emerken sol kola yatırılmalıdır. Bebeğin gövdesi ve başı ön kol
   ve avuçla desteklenmelidir. Annenin serbest eli, bebeğin emmekte olduğu göğsü, bir
   kıskaç şeklinde kavramalıdır. Anne öne doğru eğilmemelidir, bebeğin ağzı, annenin göğsüne doğru yönlendirilmelidir. İlk günler atlatıldıktan sonra farklı emzirme pozisyonlarına
   geçilebilir.

   GÖNDER