Sonuç Bulunamadı

   Yumurtlama Dönemi Hesaplama

   YUMURTLAMA DÖNEMİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR ?   Yumurtlama dönemini kolay ve doğru bir şekilde hesaplamak için adet düzeninizi doğru bir şekilde bilmeniz gereklidir. Adet düzeni kanamanın kaç günde bir gerçekleştiğidir. Yani birinci adet kanamasından sonra kaç gün sonra ikinci kanama meydana gelir. Ayrıca iki adet arasında ki süre her zaman sabit midir? Yani adet durumunuz düzenli midir düzensiz mi?

   Yumurtlama dönemini hesaplamak adet düzeninizi tespit etmeniz gereklidir.
   Yumurtlama dönemi bir sonraki adet döneminden 14 gün öncesinden başlar. Örneğin bir kişinin yumurtlama döneminin başladığı tarihten tam 14 gün sonra adet kanaması başlar.

   Ancak yumurtlama döneminin hesabını yaparken düzenli adet geçirenler ile düzensiz adet geçirenlerin durumu ayrı değerlendirilecektir. Ayrıca adet her kadında iki adet arasında ki süre sabit olmayabilir. Bu hususların hepsine aşağıda değinilecektir.

   Adet Düzeni 28 Gün Olanların Yumurtlama Dönemi Hesaplama ;


   Birinci adet tarihinden 14 gün sonra yumurtlama dönemi başlar. Yumurtlama dönemi tam 14 gün sürer. 14 gün sonra gebelik olmaz ise eğer bir sonraki adetin kanaması başlar.

   Adet Düzeni 30 Gün Olanlarda Yumurtlama Dönemi:


   Birinci adet tarihinden 16 gün sonra yumurtlama döneminiz başlar. Yumurtlama dönemi yine tam 14 gün sürer. 14 gün sonra yine gebelik gerçekleşmez ise eğer bir sonraki adetin kanaması meydana gelir.

   Burada bilmeniz gereken husus yumurtlama dönemini birinci adetten sonrasına göre değil, ikinci adetin kanamasının başlamasından öncesine göre hesap ediyoruz. Bu sürede sabit 14 gündür. Bu süre bütün kadınlarda hep aynıdır. Gebe kalmak için bu 14 günlük süre çok müsait zamandır.

   Adet Dönemi Farklı Tarih Olanlar:


   Yukarıda iki farklı adet düzeni vererek adet dönemini anlatmaya çalıştık. Yumurtlama dönemi kısaca sonraki adet döneminden önceki 14 gün önce başladığı için bu tarihi diğer adet düzenine dizler uyarlayınız.

   Adet Dönemi Düzensiz Olanlar:

   Açıkcası adet dönemleri düzensiz olanların yumurtlama dönemini tespit etmeleri son derece güçtür. Yani gün takibi yaparak ovulasyon dönemini tespit etmeleri mümkün değildir. 

   GÖNDER