Sonuç Bulunamadı

   Tüp Bebek Hakkında Merak Edilenler

   Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Merak Ettikleriniz Burada Hocamızın Kendi Kaleminden ;

   Tüp bebek kimlere yapılır?

   Dünyada ilk kez 1978 yılında uygulanan tüp bebek tedavisi ile günümüzde 10 milyondan fazla çiftin çocuk sahibi olduğu tahmin ediliyor. Anne ve babalığı doğal yollarla yaşayamayan çiftler için bir kurtarıcı olan tüp bebek tedavisine biraz daha yakından bakalım.

   Düzenli olarak beraberliği olmasına karşın 1 yıl içinde gebelik elde edemeyen çiftlerde tedavi gerekir. Eğer anne adayının yaşı 35 ve üzerindeyse 1 yıl beklemiyoruz, 6 ay içinde gebelik yoksa tedavi gerekir.


   Bu tedavi direk tüp bebek tedavisi olabilir, ancak tüp bebek maliyetli bir süreç olduğundan, eğer sperm tahlili, hormon tahlilleri ve rahim filmi normalse tüp bebeğe geçmeden önce daha basit olan tedavileri uyguluyoruz (zamanlanmış cinsel beraberlik ya da aşılama gibi).

   Aşılama denemeleri ile gebelik elde edilememiş çiftlerde vakit kaybetmeden tüp bebeğe tedavisi geçmek uygundur.

   Ya da erkeğin spermlerini ilgilendiren ciddi sorunlarda, kadında tüplerin tıkalı olması durumunda, endometriozis tanısı alan kadınlara aşılama gibi tedaviler uygulanamaz, direk tüp bebeğe geçmek gerekir.

   Keza, tüm testler normal olsa bile uygulanan diğer tedaviler ile çocuk sahibi olamamış çiftlere tüp bebek tedavisi uyguluyoruz.

    

   Doç. Dr. Yavuz ŞİMŞEK

    

   GÖNDER