Sonuç Bulunamadı

   Hamilelik Döneminde Kaç Kilo Almalıyım?

   Hamilelik Döneminde Kaç Kilo Almalıyım?


   Her kadının hamilelik dönemi farklıdır. Buna bağlı olarak bir kadının vücuduna iyi geldiğini düşündüğü yiyecek, bir başkasına iyi gelmeyebilir hatta rahatsız bile edebilir.
   Bu faktörler aynı zamanda hamilelik sürecinde ne kadar kilo aldığımızı veya verdiğimizi de etkiler. Hamileliğin başlangıcında boyun ve kilon normal düzeyde ise 40 haftalık süreç boyunca 10-15 kg alman normaldir. İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebeliklerde ya da hamilelik komplikasyonlarının olduğu durumlarda bu artış değişebilir.

   Genelde hamileliğin ilk üç ayı çok az kilo alımıyla geçer. Hatta bazı durumlarda kilo bile verilebilir. Bulantı, normal yemek yeme alışkanlıklarıda meydana gelen değişikliklerle birlikte 2 kg’ye kadar kilo kaybı olabilir. Fakat hamileliğin ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerinde çoğu anne adayı kaybettikleri kiloları geri alır ve süreç boyunca kilo almaya devam eder.

   Hamilelik döneminde hep aynı düşünceler ile başbaşa kalman çok normal. Toplumda herkes tarafından onay görmüş doğru bilinen yanlışlara aldanmamak, aklına takılan her şeyi doktoruna danışmak bu yoldaki en büyük yardımcın olabilir.

   İki kişilik yemem gerekmiyor mu?

   Anne adaylarının iki kişilik yemek yemesi gerektiğini söyleyen inanışın hiçbir bilimsel bir açıklaması olmadığını söylemek isteriz. Hamilelik döneminde porsiyonların iki katına çıkarılması gereksiz olmasının yanı sıra tehlikeli bir durumdur. Bu sana fazla kilo aldırmaktan başka bir işe yaramaz. Önemli olan porsiyonları arttırmak değil, beslenme kalitesini arttırmak ve bebeğinin ihtiyacı olacak besinleri tüketmek.

    

    

    

    

   GÖNDER