Sonuç Bulunamadı

   Erken Gebelik Testi

   Erken Gebelik Testi Nedir?

   Erken gebelik testi; adet günü gelmeden 5-6 gün öncesine kadar yapılan, idrardaki beta HCG hormonunu ölçerek hamile olup olmadığınızı gösteren hamilelik testidir. Ancak HCG hormonu kandan hemen idrara geçmeyebileceği için, sonucun negatif olması hamile olmadığınızı göstermez. En doğru sonucu her zaman kan testinin vereceğini unutmayın. Erken gebelik testi yaptırdınız eğer pozitif çıkarsa kan testi yaptırarak emin olabilirsiniz. Negatif çıkarsa adet gününüzün geçmesini bekleyerek normal gebelik testi yaptırmalısınız. Evde yapılan bu gebelik testleri ilk 5 dakika içindeki sonuç önemlidir. 2 saat sonra teste tekrar bakmanız bir şey ifade etmez. 

   Unutmayın ki Erken gebelik testi, beklenen adet gününden 5 gün öncesine kadar hamileliği belirleyebilir. Bu nedenle hamilelik, plan yapan kadınların kullandığı ürünlerden biridir.

   Normal Gebelik Testi Ve Erken Gebelik Testi Arasındaki Fark Nedir?

   Erken gebelik testleri, diğer gebelik testlerinde olduğu gibi vücuttaki hCG seviyelerini ölçerek hamileliği belirler. Bu hormon bazı hamile olmayan kadınlarda bulunur.

   Gebe olmayan kadınların hCG seviyesi 5-10 ml/ml’dir. Erken gebelik testleri, bu miktardan daha fazlasını tespit edecek kadar hassastır. Diğer gebelik testlerinde, hamileliğin ilk gününde bile gebelik tespit edilememekte, ancak erken gebelik testleri ile bu durum kolaylıkla saptanabilmektedir.

   Gebelik hormonu olarak da adlandırılan hCG-beta-hormon her gün yumurtlama ile güçlü bir artış gösterir. Erken dönemdeki diğer testlerin herhangi bir pozitif sonuç göstermemesinin ana nedeni, hamilelik olsa bile, bu hormonun henüz eşiğine ulaşmamış olmasıdır.

   Beta-hCG’nin artan hormon seviyeleri her kadın için farklı olabilir. Bazı kadınlarda kısa zamanda yüksek bir seviyeye ulaşır, bazı kadınlarda ise daha sonra ortaya çıkabilir. Bu geç döllenme nedeniyle olabilir.

   Bu nedenle, ilişkiden yaklaşık 8-10 gün sonra yapılan erken gebelik testi ile hamilelik belirtileri ile olumlu bir sonuç alabilirsiniz. Böylece, evde yapabileceğiniz basit bir testle kısa bir sürede hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

    Erken Gebelik Testinin Doğruluk Oranı Nedir?
   Daha önce de belirtildiği gibi, erken gebelik testleri, hormon hormonu olan hCG’nin seviyesini doğru bir şekilde ölçebilir. Gebe kadınların %70’inden fazlası, testten 4 veya 5 gün öncesine kadar hCG hormon seviyelerine sahip olabilir. Ancak, bu testi beklenen adet döngüsünden 5 gün önce yaparsanız ve olumsuz bir sonuç alırsanız, 0 hamile olmadığınız anlamına gelmez.

   Doğru sonuç için birkaç gün beklemeniz ve testi tekrar etmeniz gerekir. Peki bu erken gebelik testi zararlı mı, bu kadar sık yapılması anne adayına zarar verir mi? Beklenen gün sayısı ile yapılan erken gebelik testi, yaklaşık %99’luk bir doğruluğa sahiptir ve testin uygulanmasında da herhangi bir zarar bulunmamaktadır. Bu, meraklı anne adayları için daha doğru sonuçlar anlamına gelir. Bu nedenle, birçok annenin ilk tercihi bu testtir.


   GÖNDER