Sonuç Bulunamadı

   Anne Adayında Hamilik Belirtileri


   Amenore(Adetten Kesilme): Düzenli menstruasyon(adet) gören bir kadında beklenen menstruasyon oluşmuyorsa ilk olarak gebelik düşünülmelidir.

   Polikistikoversendromu, aşırı zayıflık veya düzensiz beslenme, tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, aşırı prolaktinsalgılanması ve premenopoz gibi durumlarda da görülebilir.
    
   Bazı kadınlarda blastosist endometriyuma implante olduğunda hafif bir kanama meydana gelir (Hartmanişareti). Bu duruma halk arasında üstüne adet görme denir. Az miktardaki bu kanama tipik olarak ovulasyondan bir hafta sonra oluşur (Son adet tarihinden 3-3.5 hafta sonra). Bu yüzden bazı gebelerde gestasyonyaşı yanlış olarak hesaplanabilir.

   Mesaneye Ait Belirtiler: Gebeliğin başında büyüyen uterusmesaneye baskı yapar. Pelvisiçinde sıkışan mesanenin duyarlılığı artar, kapasitesi azalır ve sık idrara çıkılır. Gebeliğin 4. ayından itibaren uterusunyukarı doğru büyümesiyle bu durum geçer. Doğuma yakın fetüs başının mesaneye baskı yapması idrar sıklığını yeniden artırır.

   Yorgunluk, Uyuklama ve Ruhsal Değişiklikler: İlk aylarda progesteronabağlı yorgunluk ve güçsüzlük gebeyi rahatsız edecek kadar çok olabilir. Bu değişiklikler 20. haftadan sonra sona erer.

   Mastodini(meme duyarlılığı): Meme dokusunun hormonaluyarıya maruz kalması sonucu

   Bulantı-Kusma: Genellikle gebeliğin 2-12.haftalarında -Bulantı –kusma gebelerin %50-60’ında görülen bir durumdur. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte dolaşımda artan östrojen ve humankoryonikgonadotropinhormonu sorumlu-Bunun yanında psikolojik ve sosyal faktörler de etkilidir. Bulantı-kusma çoğu kez sabah aç karnına görülür. Gebeliğin 12. haftasından sonra kendiliğinden geçer.

   Kaynak ; Gebelik tanısı ve fetüs fizyolojisi

   GÖNDER