Sonuç Bulunamadı

   Harika Baba Olmak

   Hiç kimse iyi baba olarak doğmaz. Evet yanlış duymadınız.

   Baba olmak  sevgi, deneyim, sabır ve bilgilenme işidir.


   Özellikle gelişimin çok hızlı olduğu 0-3 yaşları arasında, babaların çocuk bakımına katılması ve çocukla yakın ilişki kurması çocuk gelişimi açısından oldukça önemlidir.

   İngiliz araştırmacı Daniel Nettle ve arkadaşlarının yaptıkları araştırmaya göre; babalarıyla vakit geçiren çocukların IQ (Zeka Puanı) seviyelerinin daha fazla geliştiğini göstermiştir.

    
   42 yaşında olan 11bin ingiliz katılımcının, ebeveynleri ile yapılan çalışmada çocuklarının babaları ile kaliteli zaman geçirme durumları, beraber oyun oynamaları, gezilere gitmeleri ile ilgili sorular sorulmuştur. Bu sorular neticesinde babalarıyla daha çok vakit geçirmiş olan çocukların, diğer çocuklara göre IQ'lerinin yüksek ve aynı zamanda kariyerlerinde daha başarılı oldukları saptanmıştır.
    
   Araştırmayı yöneten Dr. Daniel Nettle'nin yaptığı açıklamada;
    
   "Babalarıyla kaliteli zaman geçiren bireylerin yüksek zekaya sahip olmaları ve kariyerlerinde başarılı olmaları şaşırtıcı bir durum değildi.
   Bu bireylerin ikinci çocukluk dönemi olan ergenlik döneminde daha üretken ve girişken olduklarını da ortaya koymuştur. "


   GÖNDER