Sonuç Bulunamadı

   Yeni Doğan İlk Banyosu

   Yenidoğan İlk Banyosu:

   Bebek göbeği düştükten sonra yaz aylarında her akşam, kış aylarında ise her iki akşamda bir yıkanmalıdır. Bebek akşamüstü yıkandığında, banyo yapmanın sağladığı rahatlıkla, gece uykusunun kalitesi artabilir.


   Bebekler anne karnındaki ortamı hatırlattığı için sudan ve banyo yapmaktan hoşlanırlar. Bebeğin banyosu hem bebek, hem de anne baba için mutlu dakikalar sunacaktır. Bebeğin banyo suyunun ısısı 36-37°C, banyo ısısı ise 24-25°C olmalıdır. Suyun ısısı termometreyle ölçülmeli, dirsek suya batırılarak test edilmelidir. Bebeği annesi, bebeğin yüzü kendine bakacak şekilde kucağında tutmalı ve başparmaklarıyla bebeğin kulaklarını kapatmalıdır.

   Babası da bebeğin önce vücudunu, daha sonrada saçlarını ve yüzünü yıkayıp 5 ila 7 dakika içerisinde bebeği tümüyle yıkamış olmalıdır. Banyo süresi 5 ila 7 dakikadan daha uzun tutulduğunda bebek cildi nemini kaybedebilir. Bebeğin başı en son yıkanmalı ve ilk önce kurulanmalıdır. Bebeği yıkarken ph değeri bebek cildine uygun sabunlar ya da bademyağı içeren şampuanlar tercih edilmelidir.

   Musluktan akan su amiplerden rotavirüse, pek çok enfeksiyon etkenini bebeğe taşıyabileceğinden, bebek direkt musluk suyuyla yıkanmamalıdır. Ya musluktan kaynar su alıp içme suyuyla karıştırılmalı, ya da bebek kaynatılmış soğutulmuş suyla yıkanmalıdır.

    

   GÖNDER