Sonuç Bulunamadı

   Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır ?

   Bebek Yatağı Nasıl Olmaldır ?

   Bebek karyolasında iken genellikle anne ve babanın görme alanının dışında ve tek başınadır. Karyola bu nedenle güvenli olmalıdır. 


   Seçilen bebek karyolasının parmaklıkları arasındaki mesafe en fazla 6 santimetre olmalıdır. Bebek kafasını parmaklıklar arasındaki açıklıklara sokabileceğinden parmaklıklar arası geniş olan karyolalar tehlikelidir.
   Yatak karyolanın içine rahatça sığmalıdır. Yatakla karyola kenarı arasında en fazla 3 parmak açıklık olmalıdır. Kenarları kilitli tutacak bir mekanizması olmalı ve uçları ve kenarları keskin olmamalıdır. Parmaklıkların en üst noktası ile yatak arasındaki yükseklik en az 75 santimetre olmalıdır. Bebeğin başını karyolanın yan taraflarına vurmaması için koruyucu yastıklar konmalıdır. Bu yastıkların bütün ipleri parmaklıklara bağlanmalıdır.
   Çocuk ayağa kalkmaya başladığında koruyucu yastıklar kaldırılmalıdır. Yastıkların üzerine basarak karyoladan düşme riski vardır. Karyolanın yatağı sertçe ve üstü kolayca temizlenebilecek şekilde kaplanmış olmalıdır. Bu amaçla bir yatak koruyucusu kullanabilir. Kullandığınız koruyucu kılıf plastik veya emici olmayan bir kumaştan yapılmışsa;
   bebek terlediği, kustuğu veya salyası aktığında ıslak yerde yatmaması için yatağın üstüne ıslaklığı emecek kalın bir kumaş serilmelidir. Karyolanın yatağı naylon veya muşamba bir kılıf yerine yumuşak üstü suyu emici (pazen) ve altı su geçirmez özellikte (flanel) kumaşlardan yapılmış bir kılıfla kaplanırsa bebeğiniz için daha az terletici ve rahat olur. Bu tür kılıflar piyasada “yatak koruyucusu” veya “Alez” olarak satılmaktadır. Yatağa
   çift katlı bir çarşaf sermeniz ve yatağın ölçülerine uygun bir pamuk yorgan veya yumuşak bir battaniye bulundurmanız önerilir.


   Dışı yumuşak kumaşla kaplı ve içi parça sünger veya benzeri maddelerle gevşekçe doldurulmuş bebek yastıklarını asla kullanmamalıdır. Baş yastığa gömülerek boğulmalar olabilir. Normal şartlarda 2 yaş bitene kadar yastık kullanmaya gerek yoktur.

   hesaplianne


   Düşmeler en sık bebek tırmanmaya çalıştığında meydana gelir. Bu nedenle

   bebeğin boyu 75 cm olduğunda veya parmaklık seviyesi boyunun 3/4’ünün altında kaldığında bebek başka bir yatağa alınmalıdır. Düşme riski nedeniyle karyola pencere yanına yerleştirilmez. Çocuk karyolanın içindeyken parmaklıklar daima yukarı kaldırılmış olmalıdır. Çocuk tutunarak ayağa kalkmaya başladığında kenar yastıkları, oyuncak
   hayvanları, kısaca üzerine basarak dışarıya atlayabileceği her şeyi yatak
   içinden çıkartılır.  Karyolanın üstünde dönen oyuncak varsa bunun karyolaya sağlam bir şekilde takıldığından emin olunmalıdır. Bu oyuncağın uzanamayacağı kadar yüksekte olması ve 5 aylık olduğunda ya da oturabildiği zaman sökülmelidir.

   GÖNDER