Sonuç Bulunamadı

   Bebeklerde Hapşurma ve Hıçkırma

   Bebekler bazen diyafragma kasını düzgün çalıştıramazlar ve düzensiz nefes alırlar. Bu durumda hıçkırık oluşur. Hem anne karnındayken hem de evdeki ilk günlerde. Pek çok anne hamileyken bebeğin hıçkırdığını hissettiğini hatırlayacaktır. 

   Hıçkırık bebeklerin beceriksiz oldukları yönlerden biridir. Bebek sık sık hıçkırsa bile bunun pek bir önemi yoktur. Birkaç dakika içinde son buluyorsa bir soruna yol açmaz zaten. Çok uzarsa bebeği emzirmek ya da bir çay kaşığıyla kaynatılmış soğutulmuş su vermek yeterli olur. Hıçkırık nöbeti çok uzarsa, bir çay kaşığı suya bir damla limon damlatıp bebeğe verilebilir. Limonun ekşi tadı, diyafragma kasını çalıştıran sinir hücrelerini uyaracak ve hıçkırık duracaktır. Bebek büyüyüp vücut sistemleri olgulaşınca hıçkırık nöbetleri artık görülmez olur.

   Yeni doğan bebekler kolay hıçkırmanın yanı sıra kolaylıkla hapşırırlar da. Giyinirken, soyunurken, bir ısı değişikliği hissettiklerinde sıklıkla hapşırırlar. Bebeklerin kolay hapşırmalarının nedeni, vücut yüzeylerinin ağırlıklarına göre fazla olmasıdır. En ufak ısı değişikliği bebeğin hapşırması için yeterlidir. Bu normal bebek tepkisi anne ve babayı üzmemelidir. Bebeğin üşüttüğü, hastalandığı zannedilmemelidir. Giyinip soyunurken kolaylıkla ortaya çıkan hapşırmaların yanı sıra bebek eğer belirgin olarak öksürmekte ise, ancak o zaman hekim görüşü alınmalıdır.

   GÖNDER