Sonuç Bulunamadı

   Bebeklerde Göbek fıtığı

   Tıp biliminde “umblikal herni” olarak adlandırılan göbek fıtığı, karın kaslarını bir arada tutan bağ dokusunun zayıf olduğu bazı bebeklerde görülebilmektedir. Bu durumda göbek deliğini çevreleyen halka şeklindeki bağ dokusu zayıftır ve tam olarak kapanmamıştır. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde görülme ihtimali daha yüksektir.


   Göbek deliğinden dışarı doğru fırlayan fıtık, 5- 6 cm çapa ulaşabilir. Fıtığın büyüklüğü, oluşan şişliğin büyüklüğünden ziyade, göbekte hissedilen açıklığın çapına göre belirlenir. Fıtığın içerisinde karın içi zarlar ile ince bağırsak bölümleri yer alır. Fıtığın üzerine bastırılınca kolaylıkla içeri girer. Bebek ağladığında, gergin olduğunda belirginleşir. Altı aylıktan daha ufak yaştaki
   bebeklerde ortaya çıkan göbek fıtığı, genellikle bebek 1 yaşına geldiğinde kendiliğinden kaybolur. Göbek fıtığı bebeğe ve dokularına bir zarar vermez, herhangi bir şikâyete de yol açmaz. Bebeklerde göbek fıtığı tedavi edilmeyen, sadece sabırla kendiliğinden geçmesi beklenen bir durumdur. 

   Fıtık bantlanarak fıtığın üzerine herhangi bir basınç uygulanmasının herhangi bir faydası yoktur. Göbek fıtığı 2 yaşına kadar devam ederse ya da şikâyetlere yol açarsa ancak o zaman cerrahi müdahale gerekebilir.

   GÖNDER