Sonuç Bulunamadı

   Bebek Sivilceleri

   Yeni doğan bebeklerin özellikle burun üstü, alın, dudak üstü ve yanaklarında yağ bezleri ufak şişlikler şeklinde kolaylıkla ortaya çıkabilirler. Sarımtırak beyaz renkteki bu ufak şişlikler 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur gider.


   Bebeklerde ilk ay içerisinde yüzde sivilcelenme de sık rastlanılan bir durumdur. Bu durum bebeğin annesinin vücudundan ne kadar çok etkilendiğine bir kanıttır. Hamileliğin son dönemlerinde plasenta yoluyla bebeğe pek çok hormon ulaşır. Annenin bu hormonları bebeğin başta akciğerleri olmak üzere pek çok dokusunu olgunlaştırır.

   Anne sütünde de hormonlar vardır, östrojen hormonu düşük ağırlıkta bir hormon olduğu için anne sütü yoluyla bebeğe geçer. Annenin östrojen hormonu, bebeğin cildindeki yağ bezlerini uyarır. Bebek ergenmiş, hormonları değişiyormuş gibi sivilcelenir. Bu sevimsiz sivilceler ilk bir ay bebeğin yüzünde zaman zaman oluşup sonra kaybolur.

   Sivilceli bebek cildini, ph değeri nötr olan, yani ne asit ne de baz olmayan sabunla sabunlanmış ılık bezle sık sık silmek yeterli önlem olacaktır. Bu sivilceler zamanla tamamen kaybolacaktır.

   GÖNDER