Sonuç Bulunamadı

   Bebek Kakası

   Bebeğin kakasının akla gelebilecek tüm özelliklerini gözlemek önemlidir çünkü bu özellikler bebeğin sindirim sistemi ve metabolizmasıyla ilişkili pek çok bulguya ulaşılmasını sağlarlar.

   Bebeğin ilk günler içerisinde yaptığı oldukça farklı kakaya mekonyum denir, bebek 3.-5. günden itibaren hardal kıvamında normal kaka yapmaya başlar: Yenidoğan bebeğin, ilk günler  içerisinde yaptığı kakaya MEKONYUM denir. Bebek anne karnındayken yuttuğu organik addeler, bağırsağında biriken kendi hücreleri, daha önceleri birikip dururken, bebek anne sütü emdikçe kakaya dönüşürler. Mekonyum, steril ve kokusuzdur, koyu yeşil renktedir. Oldukça yapışkandır, akışkanlığı azdır ve kıvamlıdır. Bebeğin kakası 3. ila 5. günler arasında normal hale geldiğinde hardal kıvamında, hardal renginde ve kokusuz olarak bulunur.

   Bebeğin kakasında müküs olarak tabir edilen sümüğümsü yapılar mevcutsa, bebeğin kakası çok kokulu ise ya da çok suluysa, tüm bu bulgular bebekte bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösteriyor olabilir. Normale göre çok daha sık sayıda kaka yapmaya başlayan bebekte de ishal söz konusu olabilir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin günde 7-8 kez olacak şekilde sıkça kaka yapmaları normaldir.

   Eğer bir bebek çok az kaka yapıyorsa, yeterince beslenemiyor ve yeterince kilo alamıyor olabilir. Bebek sık ama çok az miktarlarda kaka yapıyorsa, bu durum  bebeğin çok gazlı olması ve alttan çokca bağırsak gazı çıkarmasına delalet olabilir.


   Bebeklerde bağırsak tembelliği görülebilmektedir. Bebekler oturmadıklarından, yürümediklerinden, yerçekiminden yararlanamazlar. Bazı bebeklerde bu durum her gün yerine günaşırı, birikmiş, bol miktarda kaka yapma nedeni olabilmektedir. Bebekte eğer bağırsak tembelliği mevcutsa, bebek normal kıvam ve görüntüde ama bol miktardaki kakayı gün aşırı sıklığında yapabilecektir. Bu durum kabızlık demek değildir. Bebek kabız olduğunda kaka sertleşir, keçi pisliği gibi parça parça gelebilir. Kabızlığa eğilimli bebeklerde önden gelen kaka sert, daha sonra gelen kaka kısımları ise yumuşak olabilir. Eğer bebeğin kakası bol sümüksü yapıda ise, kötü kokuyorsa, bebek çok sık kaka yapıyorsa, bebeğin hekimiyle mutlaka görüşülmelidir. Bebeğin bağırsak tembelliği ya da kabızlığı var ise yine hekim görüşü
   alınmalıdır.

   GÖNDER