Sonuç Bulunamadı

   Aşılar

   AŞILAR   Aşılama çocukluk çağının en önemli ve en etkin korunma yoludur. Aşı uygulamalarından önceki dönemde aşı ile korunabilir hastalıklardan dünyada her yıl milyonlarca çocuk ölmekte ve sakat kalmakta idi. Aşılar sayesinde bugün dünyada milyonlarca çocuğun yaşamı kurtulmakta ve sakat kalmaları önlenebilmektedir.

   Aşılar belirli bir takvime uygun olarak yapılır. Bu uygulama takvimi kurumdan kuruma bazı farklılıklar gösterse de temeli aynıdır.

   Resmi kurumlarda uygulanan aşılar dışında çocukların olması gereken başka aşılarda vardır. Bu aşılarda mutlaka yapılmalıdır.

   Çocuklara hangi ayda hangi aşının yapılması gerektiği kitapçık sonuna eklenen Aşı İzlem Kartı’nda özetlenmiştir.

   VEREM AŞISI


   BCG aşısıdır. 2 aylık olunca Verem Savaş Dispanserlerinde ve Sağlık Ocaklarında yapılır. BCG aşısı yapıldıktan bir ay sonra yerinde bir kızarıklık oluşur. Bu kızarıklık haftalar sonra yaraya dönüşür. Akar ve kabuk bağlar. Oluşan kabuk bir süre sonra düşer, yeniden akıntı başlar.
   Ardından yeni kabuk oluşur. Bu olaylar aylarca tekrarlanır ve sonunda iz bırakarak iyileşir. Bu bölgeyi koruma, kollama, toz dökme, krem sürme, suyun değmemesi, dokunmama, bant yapıştırma gibi önlemler almaya gerek yoktur. Bu yara yerinde ağrı olmaz. Ancak ileri aylarda sol koltuk altında bir sertliğin olduğu fark edilirse doktora danışılır.

   BEŞLİ KARMA AŞI


   Difteri, Boğmaca, Tetanoz ve Çocuk Felci hastalıkları ve H. influenza’nın yol açtığı hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar.


   İlk dozu hayatın 2. ayında yapılır. Daha sonra ikişer ay ara ile 4. ve 6. aylarda olmak üzere bir yaşından önce üç kez; 1.5 yaşında bir kez daha olmak üzere toplam 4 kez uygulanır. 4 yaşında 4’lü karma (Difteri, Boğmaca, Tetanoz ve Çocuk Felci) aşısı yapılır. 6 yaştan sonra okulda yapılan aşılar mutlaka yaptırılmalıdır.


   Beşli karma aşısının en önemli yan etkisi ateştir. Ateşin çıkmasını önlemek amacı ile aşıdan 2 saat sonra ilk ateş düşürücü verilir. Ateşin ne zaman çıkacağı bilinmediği için ateş düşürücüye ateşi olsun veya olmasın mutlaka 48 saat süreyle devam edilir. Bir önceki aşıda ateşin olmaması, bir sonrakinde de olmayacağının göstergesi değildir. Ateş düşürücü olarak parasetamol grubu tercih edilir.

   48 saatten uzun süren ateşlenmelerdeaşı dışında bir başka sorun olabileceğinden doktora başvurulmalıdır.Beşli karma aşısının uygulandığı yerde deri altında bir sertlik oluşabilir. Bu sertlik haftalarca ve aylarca yerinde kalabilir. Meraklanmayınız. Aşının beklenen doğal ve zararsız bir yan etkisidir.

   Beşli karma aşısının uygulandığı yerde kızarıklık oluşabilir. İlk 48 saat içinde büyümesi normaldir. 

   48. saatten sonra yavaş yavaş günler içerisinde küçülür. 48. saatten sonra hala büyümeye devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.
   Beşli karma aşısından sonra bebeklerde 48 saat süre ile huzursuzluk, huysuzluk, iştahsızlık, halsizlik ve keyifsizlik görülebilir. Meraklanmayız.
   Beşli karma aşılamalarında görülen yan etkilerin büyük bir kısmı boğmaca kısmına aittir.

   PNÖMOKOK AŞISI 


   Pnömokok (Streptococcus pneumoniae) isimli mikrop çocuklarda menenjit, zatürre ve kan zehirlenmesi gibi ölüm ve sakatlık bırakma olasılığı yüksek olan hastalıklarla bronşit, sinüzit ve orta kulak iltihapları gibi çocukluk çağının en sık görülen hastalıklarına neden olur. Pnömokok mikrobuna karşı geliştirilen aşılardan sonra bu mikroba bağlı oluşan hastalıklarda çok önemli oranlarda azalmalar olmuştur.

   KKK AŞISI


   Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak aşı isimlerinin ilk harflerinin yan yana getirilmesi nedeni ile KKK aşısı olarak adlandırılır.
   İlk doz 1. yaş bitiminde ve 2. doz ilkokul 1.sınıfta iken yapılır. Yan etkileri genelde kızamık parçasından kaynaklanır. Yan etkileri aşıdan sonraki 4. günle 14. gün arasında çıkabilir. Yan etkileri nezle–gribe benzer. Ateş olursa parasetamol kullanılır.

   Genelde yan etkileri 3-4 gün sürer ve kendiliğinden geçer. Belirtiler 3-4 günden uzun sürüyor, şiddeti giderek artıyorsa, bebek tesadüfen o dönemde başka bir nedenden dolayı da hastalanmış olabilir. Bu durumda doktora danışılmalıdır.


   Kızamık aşısına bağlı ortaya çıkan döküntülü tablo bulaşıcı değildir.
   Kızamık aşısı ve Kabakulak aşısı yapılmamış çocuklar bu hastalıkları geçiren hastalarla temas ederlerse, temastan sonraki ilk 6 gün içerisinde aşılanabilirlerse korunma şansları vardır.

   B TİPİ SARILIK AŞISI


   B tipi sarılık mikrobunun çocukluk çağında siroz, kronik karaciğer hastalığı ve karaciğer kanserine neden olabilmesi nedeni ile önemlidir.
   B tipi sarılık aşısının ilk dozu doğumda yapılır. İlk dozdan bir ay sonra ikinci, ikinci dozdan 5 ay sonra üçüncü doz yapılır.


   Koruyucu etkinin devamı için her 5 yılda bir tek doz yapılmasına gerek yoktur.
   Bu aşının önlem almayı gerektiren bir yan etkisi yoktur.
   Çocukluk çağında sarılık aşılarından önce test yaptırmaya gerek yoktur.

   A TİPİ SARILIK AŞISI


   A tipi sarılık hastalığı toplumda görülen sarılıkların büyük bir çoğunluğunu oluşturur.
   İki doz yapılır. İlk dozu 1.5 yaşında ikinci dozu aradan 6 ay geçtikten sonra 2. yaşta yapılır.

   GÖNDER