Sonuç Bulunamadı

   Bebek Masajı

   Bebek Masajı 


   Anne karnında büyüyen bebek için annenin vücudunda temas, güvenlik ve sıcaklığın temelidir. Doğum sonrasında ise anne ile yakın olma ve ona tensel temas, dış dünya ile iletişim kurmanın ilk örneğidir.

   Masaj, mekanik bir olay değil, bedenin tümünü ya da belirli bir bölümünü rahatlatmak için yapılan dokunmalardır.

   Bebek masajı bebeğin sağlığı, yaşam kalitesi anne ile etkileşimi açısından önemlidir.

   Dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesinin yanı sıra kasları geliştirerek çocuğun fiziksel gelişimine yardımcı olur. Dokunma duyusu bebeği rahatlatarak uyumasına yardımcı olur.

   Araştırmalar dokunmanın vücut savunma sistemini uyardığını, antikor üretimini arttırarak bağışıklama sistemini güçlendirdiğini ortaya koymuştur.

   Yıllardır Asya uygarlıklarında bir bakım sanatı olarak uygulanmakta olan masajın, tedavi amaçlı kullanımına Mısırlılar’ın Eber Papirüsleri’nde rastlanmaktadır. Çok farklı kültürlerde, bebeklerin ilk aylarından başlayarak gelişim süreçlerinde karşılaşılan sindirim bozuklukları, infantil kolik (nedensiz karın ağrısı), uyku düzensizlikleri gibi sorunlarında masaj bir tedavi yöntemi olarak bilinip halk arasında da yaygın olarak kullanılmıştır. 1940’lı yıllarda bebeklerin sık kucaklanmasının solunumu
   ve dolaşımı uyardığı ve iyileşmelerine katkıda bulunduğu yönünde çalışmalar yapılmıştır.


   Yapılan çalışmalarda prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerde hastanede uygulanan masaj tedavisi ile kilo alımlarının hızlandığı, gelişimlerin daha hızlı ve dengeli olduğu, daha uzun süre uyanık kaldıkları ve daha aktif oldukları saptanmıştır.

   Dokunsal uyarının büyüme-gelişme ve davranışlar üzerindeki etkileri: Araştırmalar çocuğu ile ilişkileri kopuk depresif annelerden doğan bebeklerin büyüme geriliği ve gelişimsel testlerde düşük performans gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Belli bir süre masaj yapılan ve yalnızca beşikte sallanan bebekler incelendiğinde masaj uygulanan bebeklerin daha aktif ve uyanık oldukları, daha az ağladıkları ve stres düzeylerinin düşük olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda masaj uygulanan bebeklerin kilo alma oranlarının fazla olduğu, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleri ile daha yakın davranışlar sergiledikleri gözlenmiştir.


   Masajın anne üzerindeki etkileri ise bebeğini okşaması ve dokunmasının anneyi rahatlaması ve sütünün artmasını sağlayan “prolaktin hormonunun” salgılanmasını arttırmasıdır. Ayrıca anne bebek arasındaki etkileşimi sağlayıp anne-bebek arasındaki bağı güçlendirir.

   GÖNDER