Sonuç Bulunamadı

   Bebek Bezi Hakkında

   Ne zamana kadar bebeğin altı değiştirilmeli?


   Bebeklerde sinirsel anlamda gelişim ortalama olarak 2 yaş civarında tamamlanmaktadır. Sinirsel gelişimin tamamlanması ile birlikte bebekler kendi idrarlarını tutabilme kabiliyetlerini gösterebilirler. Yanlış bilinen bir algı olarak bebeklere 2 yaşına kadar tuvalet eğitimi verilmeye başlanmıyor; oysaki ufak ödüllendirmeler yoluyla 1,5 yaşından sonra tuvalet eğitimine başlanmalıdır. 2 yaşına vardığında bebek kuru olabilmelidir. Çünkü yaşın büyümesiyle beraber hareket kabiliyetinin artmasıyla bebek bezinin cildi tahriş etme ihtimali daha da yükseliyor.

   Bebek bezi değiştirilirken nelere dikkat edilmeli?


   Bebek bezi değiştirilirken öncelikle altının değiştirileceği ortamın ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye yakın olması gerekir. Bebek bezi değiştirilirken nerede değiştirildiği değil, önemli olan ihtiyaç duyulabilecek ürünlere yakın olmasıdır. Ayrıca çok önemli bir nokta olarak bebek bezi değişimi esnasında bebek asla tek başına bırakılmamalıdır.

   Bebek bezi değiştirilirken yanınızda bulunması gerekenler nelerdir?


   •Bebek bezi (Pamuktan bir kumaş bez kullanıyor iseniz; sıvı geçirmemesi için naylon ve çengelli iğne)

   •Yedek bir kıyafet, çünkü bebek bezinin sızıntı yapabilme ihtimali vardır.

   •Bebek 1 aydan küçükse veya pişik olmuşsa pamuk veya gazlı bir bez, ılık su, havlu ve pişik kremi.

   •Ev dışındaysanız şayet bebeklere uygun olarak üretilen ıslak mendil.

   Bebek bezi değiştirilmeden önce yapılması gerekenler

   Bezi değiştirmeden önce ellerin temiz bir şekilde yıkanması gerekir. Ardından bebek düz bir zemine yatırılır. Etrafında düşmesini engelleyecek yastık benzeri eşyaların olması gerekir. Çünkü bebekler dönme kabiliyetine her ne kadar 5 aydan sonra kavuşsalarda daha erken dönemlerde de dönebilir ve düşebilirler.

   Kirli bezin alınması

   Bebek bezi değiştirilirken önce kirli bezin alınması gerekir. Bunun için bir elinizle bebeğin ayakları yukarı doğru kaldırılır, diğer elinizle de bebek bezinin yapışkan bantları açılır, bezin ön tarafta karın bölgesine yakın kısmından aşağı doğru çekilerek kirler ve ıslaklık aşağı doğru sıyırılır. Bunun tersinin yapılması durumunda bebekte idrar yolu enfeksiyonu olabilir. Bebeğin altı değiştirilirken erkek bebekler idrarlarını yapabilirler tekrardan bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bebeğin pipisinin üstüne yumuşak pamuklu bir bez konulabilir.

    

    

   GÖNDER