Sonuç Bulunamadı

   Bebek Banyosu

   BEBEK NASIL YIKANIR?   Banyo zamanları hem sizin hem de bebeğinizin hoşuna gidecek zamanlardır. Ayrıca birlikte oynamak için de bulunmaz bir fırsattır. Göbek bağı düşene dek cilt temizliği göbek bağı ıslatılmadan silinerek yapılır. Tüm vücut göbek bağı düştükten sonra yıkanır.   Her gece yatmadan önce yıkanırsa gece uykuları genelde daha düzenli olur. Yıkandıktan sonra beslenip yatırılan bebekler daha uzun süre uyur. Yıkanma sırasında ortam ısısı en az 26 C’ye kadar artırılır. Bebek küvetindeki suyun sıcaklığı vücut sıcaklığında(37 C) olmalıdır.
   Bebekler ısıyı en çabuk ve en çok başlarından kaybederler. Bu nedenle yıkama işlemine vücuttan başlanır ve baş en son yıkanır.

   Sol el bebeğin başını enseden desteklerken sağ elle bebeğin sol bacağı kalçadan tutularak ayak ucundan itibaren küvet içindeki suya yavaş yavaş sokulur. Önce vücudun ön tarafı yıkanır. Daha sonra yavaşça bebek yüzüstü çevrilerek vücudunun arka kısmı yıkanır. Bu pozisyonda sol elle bebeğin sağ koltuk altından, göğsü sol kol üzerinde dayalı ve dizleri küvet tabanına gelecek şekilde yarı dik pozisyonda tutulur. Baş aşağıya doğru hafifçe düşüktür.

   Baş yıkanırken su tepeden yavaşça dökülür. Bu arada bir yardımcı elini alına siper olacak şekilde tutarsa suyun yüze akması engellenir. Özellikle boynun ve koltuk altlarının kapalı kalan bölgeleri iyice açılarak yıkanmalıdır. Banyo sırasında baş yıkanırken el ile başın yumuşak kısmından (bıngıldak) beyine zarar verme durumu söz konusu olmadığı için saçlı deri iyice ovularak yıkanmalıdır.

   Kulağa su kaçmasının kulak zarı delik olmayanlara bir zararı olmadığından banyo sırasında kulakların kapatılmasına gerek yoktur.

   Banyo sonrası için 2 ayrı havlu hazırlanır. Birinci havlu banyo sonrasında hemen kurulamak içindir. Tüm vücut bu havlu ile kurulandıktan sonra giydirilinceye kadar ikinci kuru havluya sarılır. Böylece birinci ıslak havlu içinde üşümesi engellemiş olur. Giydirilme işleminin yapıldığı oda önceden ısıtılabilir.   Banyo sonrasında tırnaklar kesilir. Kıvrım yerleri iyice kurulanır. Kıvrım yerlerine hafifçe pudra sürülür.

   Banyoda gözleri yakmayan bebek sabunu veya şampuanları kullanılır. Bebekler karnı açken ya da beslenmesine en az 1-1.5 saat kala yıkanmalıdır. Çünkü tok karnına yıkandığında yüzükoyun tutulurken midesine yapılan basınç sonucu kusabilirler.

   Banyo sonrasında beslenir ve yatırılır. 


   GÖNDER