Sonuç Bulunamadı

   Kıymalı Bebek Ispanak

   BEBEK ISPANAK

   Lezzetli ve bir o kadar da faydali ıspanağı miniklerimiz için uyarladım ??

   Bir tencere yaptim ve hep birlikte yedik.Biz yerken tuz ekledik sadece.Umaykuş tuzsuz tuketti.Miktari fazla tuttuğum icin size sadece malzemeleri ve yapılışını iletecegim sizler ölçüyü kendinize gore ayarlayabilirsiniz.

   ??Kuzu ıspanak

   ??Kapya biber
   ??Kuru soğan
   ??Zeytinyagi
   ??Bir miktar kıyma (dana-kuzu)
   ??sarımsak 


   Yag, soğan ve kıymayı hafifçe çevirip blenderdan geçirdiğimiz kapya biberleri ekliyoruz.kapya biberi salça yerine kullanıyoruz. 
   Sonra sirkeli suda yarim saat bekletip duruladigimiz ve tahta bıçakla parcaladigimiz ispanaklari ekliyoruz ve uzerine sarimsagi ufak ufak doğruyoruz.Hiç su eklemeden bir süre bu şekilde kavuruyoruz.Suyunu çekmeye yakin goz karari su ekleyip pişirmeye devam ediyoruz.

   Demir içeren gıdaları kalsiyum içeren süt ürünleriyle birlikte tukettigimizde demir emilimini engellediği için ıspanağın faydasını öldürmüş oluyoruz.Bu sebeple ispanakla yoğurdun birlikte tuketimi doğru değil.Ancak demir içeren besinleri C vitamini iceren gidalarla birlikte tukettigimizde demir emilimi artıyor.Bu sebeple buyuk bir C vitamini deposu olan Kapya biberi ispanak icerisine ekleyerek yogurtla birbirlerini nötürlemelerini engellemis oluyoruz ??

    

   GÖNDER