Sonuç Bulunamadı

   ANNE SÜTÜ YETERLİ Mİ?

   ANNE SÜTÜ YETERLİ Mİ?

   Anne sütü, bebeklerin gereksinimi olan tüm besin öğelerini tek başına sağlayabilen en iyi besindir. Anne sütü ile beslenen bebekler gelişimlerini en sağlıklı biçimde sürdürür. Eğer bir bebek, SADECE ve TEK BAŞINA anne sütü ile beslenirken vücut ağırlığını her ay istenen düzeyde (Tablo I) artırabiliyorsa, su da dahil olmak üzere hiçbir ek gıda verilmesine gerek yoktur.

   Yenidoğan bebekler hayatın ilk 3-4 gününde vücutlarında bulunan fazla suyun %10’una kadarını kaybedip doğum ağırlıklarının altına düşerler. Bu arada artan anne sütü ile tekrar ağırlıkları artmaya başlar. Birinci haftanın sonunda genellikle doğum ağırlıklarına tekrar erişirler. Birinci haftadan sonra gerçek ağırlık artışları olmaya başlar. Bu nedenle taburcu olduktan sonraki birinci hafta sonunda mutlaka muayeneye gitmek gerekir. Bebek çıplak olarak tartılır ve ilk haftadaki beslenmesi değerlendirilir. Daha sonraki tartılar bu değere göre değerlendirilmesi gerekir (Tablo I).

   Bu nedenle bebekler her ay büyüme ve gelişme takiplerine götürülmeli ve ağırlık artışları yakından izlenmelidir. Ağırlık ölçümleri her seferinde altlarında sadece bez varken, çıplak olarak yapılmalıdır. İstenilen ağırlık artışının sağlanamadığı ayda ek gıda başlanmalıdır.

   Tablo I. Sadece anne sütü ile beslenirken beklenen minimum ağırlık artışları (gr/gün)

   GÖNDER