Sonuç Bulunamadı

   ANNE SÜTÜ NASIL OLUŞUR

   ANNE SÜTÜ NASIL OLUŞUR?


   Gebelik süresince anne göğüslerinde süt üretimine yönelik yapısal değişiklikler oluşur.
   Doğumla birlikte göğüslerde süt yapımı başlar. Bebeklerin emerken meme ucuna yaptıkları uyarılar sinirler yolu ile annenin beynine ulaşır. Beyinden süt salgılatan hormonların çıkması sağlanır. Bu hormonlar kan yolu ile anne göğsüne gelerek süt yapımını başlatır ve devamını sağlar.

   BEBEK DOĞAR DOĞMAZ EMZİRİLMELİ MİDİR?

   Emzirilmeye ne kadar erken başlanırsa, anne sütü o kadar erken gelir ve çok olur. Bu nedenle normal yoldan doğum yapan anneler henüz doğum masasından kalkmadan bebeklerini emzirmeye başlamalıdırlar. Sezaryenle doğum yapan annelerin bebekleri de anne henüz tam ayılmadan bir başkasının yardımı ile emzirilmelidir.

   UNUTULMAMALIDIR Kİ, BEBEĞİNİZ İÇİN DÜNYANIN EN İYİ GIDASI, ANNE SÜTÜDÜR.

   İLK GÜNLERDE ANNE SÜTÜ MİKTARI AZ VE BU DURUM DOĞAL MIDIR?


   Göğüslerin ürettiği süt miktarı ilk günlerde azdır. Birkaç gün içinde süt üretimi en yüksek düzeye erişir ve bebeğin su dahil tüm gereksinimini karşılar.
   Bebekler, vücutlarında kendilerine 3-4 gün yetecek kadar su ve enerji deposu ile doğarlar. Bu nedenle, hayatın ilk günlerinde anne sütü az diye bebeklere su, şekerli su, mama ve benzeri yiyecek ve içecekler verilmemelidir.

   Anne sütü dışında ek gıdalar ilk saat ve günlerde verilirse bebekler annelerini az emer ve süt yapımı azalır. Emzirmeden sütün gelmesini beklemek ve bu arada bebeği başka yiyeceklerle beslemek yanlıştır. Anne sütünün bol ve uzun süre gelmesi için bebekler doğduktan sonra anne sütü dışında hiçbir yiyecek ve içecekle beslenmemelidir. Israrla anne sütü verilmeye  devam edilmelidir. Doğumdan sonra 3. ve 4. günlerde anne sütünün miktarı artar. Bu nedenle  kaygılanmadan sabırla emzirilmelidir.


   GÖNDER