Sonuç Bulunamadı

   ANNE SÜTÜ MÜ? MAMA MI? İNEK SÜTÜ MÜ ?

   ANNE SÜTÜ MÜ ? MAMA MI ? İNEK SÜTÜ MÜ ?   Anne sütünün bileşimi bebeğin beslenmesi için en ideal yapıdadır. Anne sütü bebekler için
   yaşamsal öneme sahiptir. Anne sütü ekonomiktir. Para harcamayı gerektirmez.

   Hazmı kolaydır. Kaynatmak ve ısıtmak gerekmez. Anne sütünü her yerde temiz ve uygun sıcaklıkta verme olanağı vardır. Hazırlığa gerek yoktur. Her an verilmeye hazırdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin daha az hasta (ishal, orta kulak ve solunum yolları enfeksiyonları olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel bir gerçektir. Anne memesi bebeklerin en huzur duyduğu ortam olduğundan olumlu psikolojik boyutu da vardır. Anne ile sevgi bağı kurabilmesi için en iyi iletişim yolu emzirmedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde dışkılama sorunlarına daha az rastlandığı gibi astım ve bebeklik çağı egzaması gibi alerjik hastalıklar, şeker hastalığı ve Çölyak hastalığı; karın ağrısı, pişik ve kabızlık anne sütü ile beslenen bebeklerde daha az görülür.

   Anne sütü ile beslenen bebekler diğer besinlerle beslenen 
   bebeklerden daha zeki olurlar. Bebeklerini emziren annelerde doğum sonu kanamalar daha az olur. Rahim, yumurtalık ve meme kanserlerine de daha az rastlanır. Bu nedenle emzirmenin, hem bebek hem de anne sağlığı açısından olumlu sonuçları vardır.


   GÖNDER